| Elvis95 a întrebat:

Buna seara.Stie cineva din ce cauza la eliberarea pedalei de ambreiaj se aude un zgomot ciudat iar schimbatorul se misca inainte si inapoi? .....Masina e un audi a 4 b6 2002 tdi

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pot fi vreo 20 de chestii.
Du-te la mecanic, ca e inutil sa iti insiram aici fiecare ce crede ca e, tu sa citesti tot, iar la final sa stii tot nimic.
Oricum, e ceva din motor (suporti) sau transmisie.

| Elvis95 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cam ce ar fi mai exact sa stiu asa in mare despre ce ar fi vorba...iar daca e ceva grav chestia asta si costisitor...multumesc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Elvis95):

Poate fi ceva defect in kitul de ambreiaj (placa, volanta, disc), ori in prinderea motorului si al transmisiei (suporti/tampoane).
De asemenea, poate fi si un joc in alta parte (cadrul motor/planetara/fuzeta) etc.

| Elvis95 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Acum cateva zile am fost la service auto pentru ca mi se rupsese rola de la alternator, mi-au schimbat-o si dupa imediat a doua zi am inceput sa am probleme cu schimbatorul...o fi din cauza acelei role?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Elvis95):

Nu prea are legatura cureaua cu deplasarea schimbatorului (cutiei-motorului). Ai undeva un joc al ansamblului motor-transmisie, sau o defectiune in transmisie, care genereaza acele socuri.

| Digikey a răspuns (pentru Elvis95):

Poate fi un suport de la cutia de viteze sau de motor.Cu capota desfacuta pune pe cineva sa plece 5cm de pe loc inainte si inapoi sa vezi cat de mult se misca ansamblul motor cutie.