| AndreiuuTheOne a întrebat:

Buna ziua!

Am avut un accident rutier in martie, vinovat fiind eu, am facut constatare amiabila si i-am dat asigurarea (Masina nu e pe numele meu, e masina mamei, are asigurare la Euroins) totul a decurs cum trebuie, asiguratorul a facut constatarea si celalata persoana si-a reparat masina. Dupa cateva luni am primit o instiintare de la Judecatorie in care aveam un dosar cu foarte multe pagini unde scria ca Firma care a reparat masina persoanei adica Standocolor ii cheama in judecata pe cei de la Euroins iar eu sunt chemat ca si intervenient.

In citatia de la judecatorie sunt chemat in instanta in calitate de intervenient (sub sanctiunea decaderii din dreptul de a mai depune probe si de invoca exceptii) si am 30zile sa depun o intampinare.

Intrebarea mea este, oare ce ar trebui sa fac acum?

Multumesc! Ofer funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa vorbesti cu un avocat, mai ales unul specializat in asemenea probleme.
In orice caz trebuie sa depui intampinare si sa soliciti respingerea cererii Standacolor fata de tine, avand in vedere ca asiguratorul trebuia sa plateasca reparatia. Daca nu vrei sa te prezinti la proces poti solicita judecarea in lipsa.

| AndreiuuTheOne explică:

Mentionez ca paratul este euroins si eu sunt intervenient