| Nuvr a întrebat:

Salut, am facut accident din cauza unuia care nu mi-a acordat prioritate si am mers la politie s-a constatat ca el este vinovatul. Mi-a dat copie de pe polita de asigurare, buletin, permis și talonul mașinii. Intrebarea e ca noi amândoi nu am avut la noi o CONSTATARE AMIABILĂ DE ACCIDENT si la asigurări sunt inchise sâmbăta si duminică, ce fac? Il sun luni sa completam la firma de asigurare la care este el? La politie nu mi-a dat nici o dovada scris precum eu sunt pățit și el vinovatul ca sa pot circula cu mașina avariata.
Va rog, spuneti-mi ce sa fac p.s sunt începător

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Suna la asiguratorul lui in termen de 24 ore. Ei vă programează la o constatare de daune

| Nuvr explică (pentru sierra1):

Chiar dacă nu am făcut nici unu scris CONSTATARE AMIABILĂ DE ACCIDENT?

| sierra1 a răspuns (pentru Nuvr):

O faceți la constatator

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ați mers la politie înseamnă că nu se mai face constatare amiabila. Aia nu mai implica politia. Acum faci o programare la asigurari și acolo mergi printre altele și cu actele de la poliție

| CodrutElian1990 a răspuns:

Firmele de asigurari au la sediul central permanenta, unde se anunta accidentul.
Luni mergeti la cea mai apropiata sucursala si va spune ce trebuie sa faceti.
La politie nu v-a dat nici un document, deoarece in acest caz, trebuia sa faca proces verbal si sa amendeze pe vinovat.
Formular gasesti si pe internet.

| gheorghe699 a răspuns:

Am fost in aceiasi situatie, politia a intocmit un proces vcerbal, prin care el era vinovat de producerea accidentului ..eu am primit procesul verbal in copie, copie dupa RCA-ul vinovatului, dovada de reparatie, cu care am mers la firma unde vinovatul era asigurat...te poti programa la asigurari prin. call center