| crzmax72 a întrebat:

Buna seara TPU!
Am o problema la o mașină diesel, când apas ambreiajul sa schimb din a 1-a, a 2-a și așa mai departe și o ridic cu grija tot mi se face ca și un fel de frana de motor la schimbatul vitezelor, ce fac greșit?

3 răspunsuri:
| florin926481f a răspuns:

Ridici prea repede ambreiajul, dar totusi tot se simte cand schimbi viteza.

| cosminvgb07 a răspuns:

Ești începător?

| GeanaIustin1 a răspuns:

Incearca sa mentii turatia motorului intre 1500 si 2000.Ridica ambreajul pana la punctul de cuplare, dupa schimbi viteza, si ridici usor piciorul de pe el, nu brusc.Totul e de turatie.