| En3Rgi a întrebat:

Bună seara TPU. Dacă eu conduc pe o stradă cu sens unic și o mașină parcată iese în față fără să se asigure, iar eu evit, lovind mașina mea de bordură sau altceva(stâlp, gard etc) in loc să fac impact cu cel care a ieșit in drum, cine este vinovat și plătește daunele?
Edit: să nu se înțeleagă greșit.
Mașina care iese în față era parcată pe lateral, nu se asigură in spate dacă vine cineva și se bagă in drum.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Asa inteleg ce zici tu, te referi la autorul moral al accidentului dar din pacate legea nu are asa ceva (cred) si politistul chiar daca intelege ce s-a intamplat, trebuie sa aplice legea nu opinia lui personala. Asadar franezi cat poti dar nu tragi de volan daca nu ai liber stanga/dreapta - decat sa-l feresti pe neatent si sa o patesti (doar) tu, mai bine dai in el (cat mai incet) - asta e legea.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal daca nu a exista contact intre tine si ala el nu are nicio responsabilitate conform legislatiei rutiere.

Stiu insa un asemnea caz care a castigat in urma unui proces civil. Practic trebuie sa il dai in judecata pe respectivul si sa ii ceri daune. Daca ai si un avocat bun poti castiga

| flixbuster a răspuns (pentru suntserios):

Am cautat si eu putin acum si am gasit ceva pe penal, destul de demult, de prin 2010 - deci, se poate. Dar cred ca sunt suficient de rare (si trebuie un politist meserias, as zice) cat sa nu te bazezi prea tare pe asa ceva.

https://www.ziaruldeiasi.ro/......ent~ni6eil

| Catrice a răspuns:

Logic ca tu lul... dacă nu respectai sensul

| En3Rgi explică (pentru Catrice):

Stai, cum adică nu respectam sensul, conduc pe o stradă drept, are sens unic, ce nu e respectat aici? Și mașina care iese in drum era parcată pe lateral doar că nu se asigură să vadă că vin din spate

| flixbuster a răspuns:

Decat sa intri in altceva, in cazul asta mai bine intri in cealalta masina si il duci la politie (daca o face pe nebunul si nu vrea amiabila - asa isi ia si o amenda si niste puncte de penalizare). Asa repari masina pe RCA-ul lui. Daca o bagi in stalp, tu esti de vina. Daca celalalt iese fara sa se asigure si face accident, el e de vina. Desigur, cel mai bine e sa nu intri in nimic.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Tu iti platesti daunele. E ca si cum ai evita o javra si ai intra intr-un pom singur. Tu iti platesti daunele pentru ca nu ai cum sa dovedesti ca ala nu s-a asigurat cand a iesit

| En3Rgi explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Si daca am camera video si se vede totul pe filmare?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru En3Rgi):

Daca ai filmare in care se vede in clar ce si cum s-a intamplat poti sa mergi la politie. Nu stiu ce sanse o sa ai dar nu te costa nimic sa incerci

| Ursus01 a răspuns:

Salut din păcate dacă nu ai casco suporți reparațiile