| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
Azi am făcut un accident în următoarele condiții:
Mergeam pe drum principal cu vreo 40-50 km/h, de pe o stradă ce avea semn de "cedează trecere" a ieșit o mașina și mi-a tăiat calea, pentru a o evita am tras de volan și am căzut într-un șanț lovind mașina mea și rupând un colț mic dintr-un pod de piatră.
Doamna care mi-a tăiat calea a recunoscut că este vinovată și am făcut amiabilă dându-mi asigurarea ei.
Oare primesc bani pe asigurare chiar dacă nu i-am lovit mașina? Poliția a zis că da dar totuși îmi este frică, poate a mai trecut cineva prin așa ceva și mă poate lămuri.
Mulțumesc frumos

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurareaa RCA are scopul de a despagubi soferul care NU este vinovat de producerea accidentului, in cazul expus pe tine, asa ca n-are de ce sa-ti fie frica si o sa primesti suma ce va acoperi reparatia masinii tale.

| Necunoscut1306 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc
Fiind primul accident chiar nu știam la ce să mă aștept
Mă gândeam ca dacă nu am atins-o și pe ea nu voi primi asigurarea

| RAY a răspuns:

Tu nu ai nici o vina sa iti multumessca ca ai evitato, aici intra politica ei de asigurari, vezi la ce firma si vezi de niste informati, e grav avariata masina?

| Necunoscut1306 a răspuns (pentru RAY):

Da este destul de grav
Marele noroc a fost că am scaun auto la copil altfel doamne ferește pățea copilul ceva
Impactul cu podul a fost destul de mare având în vedere că s-a rupt din el
Vizibile sunt pragul, ușa din față, aripa spate și s-a uitat socrul meu la ea (este mecanic ) a zis că s-a străbată mașină pe mijloc din cauza impactului și că dacă îmi dă asigurarea opțiune de vindere a mașini să o dau că nu mai este deloc stabilă
Măcar e bine că nu am lovit-o pe ea altfel dacă o loveam în față pe a mea nu o mai puteam folosi și eu fac naveta zilnic cu ea la muncă
Ea este la Euroins asigurată

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa mergeti cu acea intelegere la sediul unei agentii a firmei de asigurari Euroins, care va trimite un expert in constatare daune.
Apoi mergi la un service autorizat, iti face devizul de reparatii etc., etc.
Nu vreau sa te dezamagesc, dar aproape in toate cazurile nu se plateste intreaga cheltuiala cu reparatiile.

| goguPatent a răspuns:

Daca intre mașina ta și a celei care nu ți a dat prioritate nu a existat contact sunt șanse mari că asigurarea sa nu plătească nimic.