| MariaMery33 a întrebat:

Dacă conduc pe un drum cu sens unic și la capătul drumul am stop și obligatoriu stanga. Înseamnă că drumul pe care voi întra are circulație în ambele sensuri?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai obligatoriu stanga e foarte probabil sa fie sens unic pe drumul pe care intri. Nu vad de ce te-ar obliga la stanga pe un drum cu 2 sensuri de mers. Ar fi complet ilogic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu. Ar putea fi sens unic, în direcția pe care te obligă să o faci.
Stopul e pentru a da prioritate celor care circulă deja pe acel drum.

| MariaMery33 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci dacă am obligatoriu capat stanga. (Indicatorul care obliga la stanga) Înseamnă că drumul pe care voi întra va fi cu sens unic. nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MariaMery33):

Cam da. Nu prea exista obligatoriu stanga decat atunci cand drumul pe care vei intra e cu sens unic.
Obligatoriu dreapta poate fi si cand este circulatie in ambele sensuri, dar din motive de fluidizare sau vizibilitate/trafic, nu se poate face virajul la stanga.

| Yuoia a răspuns:

Daca ai obligatoriu stanga, e clar ca si ala e cu sens unic. Daca ar avea doua sensuri, ar avea ori stop si obligatoriu dreapta (ca sa nu tai linia mediana) ori stop si liber in ambele sensuri.