| adrianolah1 a întrebat:

Buna seara TPU,scuzati daca am gresit sectiunea,dar nu am gasit una plauzibila pentru situatia mea.
De curand a inceput sa ma bata un gand sa fac permisul de conducere,am deschis browser-ul si am bagat tare pe chestionare de pe drpciv, faceam asta in fiecare zi timp de 2-3 ore si nu regret, chestia e ca cateodata mai este cand nu fac nici 5 puncte, dar alteori fac si 23 de puncte.
Intrebarea mea este,e greu cu scoala de soferi?
Chestionarele de pe drpciv sunt asemanatoare cu cele de la examen?
Tin sa mentionez ca eu pana acum nu am condus niciodata o masina,nici nu m-am inscris la vreo scoala, dar am in gand sa incep una.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tine minte ce intrebari ai gresit, si citeste legislatia la acele capitole.
Eu stiu ca m-am apucat de facut chestionare pe drpciv pe la 17 ani, si abia faceam 7-8 puncte. Dupa ce am facut scoala, cand ma pregateam de examen, nu mai picam nici un chestionar pe drpciv, si 1 din 3 le faceam cu maximul. La examen insa au fost intrebari diferite de cele de pe net, insa am avut noroc (si inspiratie), si am trecut cu 24.
Pana la scoala de soferi, ar trebui sa exersezi macar niste plecari de pe loc, si comenzile unei masini, cu o cunostinta (un frate/parinte...).
Eu conduceam de mult, chiar si prin trafic, cand m-am apucat de scoala, si tot am avut multe de invatat, pentru ca am avut instructor foarte bun, si a avut "de unde". Daca faceam cu un fost vanzator de frigidere, pensionat si autorizat ca instructor, probabil ma plimbam doar, si n-avea ce sa ma invete.