| 19theeo a întrebat:

Buna seara TPU! Vreau sa imi iau un scuter electric, si la descriere scrie aceste lucruri, si vreau sa stiu daca am voie sa circul pe drumuri publice cu el, ca nu inteleg exact

: * Model neinmatriculabil, (NU are documente necesare inmatricularii sau inregistrarii, COC, etc) se conduce limitat la 25km/h, fara permis sau inregistrare, limitarea este trecuta pe factura, sunt anumite primarii care accepta inregistrarea doar pe baza facturii, intrebati la primaria de domiciliu!

Avem si modele inmatriculabile, vedeti pe site.

* Acest vehicul este destinat in principal sa functioneze in afara drumurilor publice si proiectat sa circule pe suprafete nepavate, fiind exceptat de la omologarea de Tip efectuata de catre Registrul Auto Roman, CONFORM REGULAMENTULUI UE CU NR. :168/2013 DIN 15.01. 2013 PRIVIND OMOLOGAREA : CAPITOLUL 1, ARTICOLUL 2, ALINEATUL 2, PUNCTUL G.

2 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Nu poți, dacă este neînmatriculabil.

Chiar și să conduci fără permis trebuie să obții numere de la primărie + asigurare, cu excepția bicicletelor.

Mai bine nu îți bate capul

https://www.youtube.com/watch?v=1ZpFd4kLTs8

| adryang78 a răspuns:

Scrie foarte clar în primul exemplu că se poate conduce fără a deține permis și fără a fi necesară înmatricularea, în limita celor 25 km/h.