| timisoara a întrebat:

Stie cineva de la cati ani poti sa conduci remorca frigo? trebuie cu atestat? Cat timp dureaza sa fac scoala de soferi pentru a avea cat B si pentru tir?

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Buna,

Trebuie sa ai 18 ani ca sa poti da pentru B(masina), C(tir) si E(remorca). Poti sa dau doar BE, adica dai prima data cu masina si dupa aceea dai separat pentru masina cu remorca. Daca vrei si pentru tir, trebuie sa dau prima data B, dupa aceea dai C si ultimu dau E. In acest caz poti conduce si o masina mica cu remorca. Automat primesti si BE.
Scoala pentru masina mare dureaza 3 luni, iar pentru masina mica dureaza 6 saptamani.
Doar D(autobus) poti da de la 21 de ani.
Daca vrei sa te angajezi va trebui sa dai si un atestat. Carnetu este suficient doar in cazul in care conduci propriul camion, tir, masina, cu remorca sau fara. Atestatu este obligatoriu la angajare.

Sper ca te-am putut ajuta. O zi draguticawinking

| mgtow a răspuns (pentru lindemona):

Si daca e autonom are nevoie de atestat pentru ca transporta marfa, in strainatate nu e obligatoriu sa-l ai dar la noi te amendeaza crunt daca te prinde fara atestatul ARR.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

B, C si C+E dureaza 3 luni de zile. In Romania ca sa conduci un trailer e obligatoriu sa ai atestatul ARR scos si cardul tahograf. Firma daca stie ca ramai cu ei si nu pleci iti renoveaza gratuit cardul tahograf. Eu am de gand sa fac C, CE si D din aprilie si ma tine pana prin iulie din cate mi-a spus la scoala si avem noroc ca nu vom parca prin oras asa cum se face cand dai de B.

| HaS4 a răspuns:

De la 19 si da trebuie atestat si dureaza cam 2 luni pana faci scoala pentru ca pana inveti pana bagi dosarul pana te cheama sa dai o proba si cam atat! Funda plz?tongue

| Spaul a răspuns:

Nu sti cum este cu frig, dar sti ca la 18 poti da B si cel de cap tractor + semiremorca, dar ai voie sa conduci doar prin tara nu ai voie si extern, asa am auzit.

| mgtow a răspuns (pentru Spaul):

Primele 12 luni nu are voie sa conduca in alte tari, dupa aia da.

| lindemona a răspuns (pentru mgtow):

Din cate stiu s-a modificat si poti conduce si in strainatate.

| mgtow a răspuns (pentru lindemona):

Acum imi aduc aminte ca unu care de abia si-a scos categoriile a mers prin tari straine si era ajutor de sofer ca sa prinda experienta.

| timisoara explică (pentru mgtow):

Scuze dar nu am putut sa dau la toti funda! mersi oricum