| terts a întrebat:

Sunt in somaj si am mers undeva unde pot face scoala de soferi gratis (cu fonduri de la uniune ). Faza e ca nu stiu nimic cu masinile si vreau sa va intreb cu ce sa incep prima data sa invat? ca sa mi fie mai usor inceputul. Multumesc

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasa ca nu e greu de manevrat o masina prinzi tu.

| eugem35 a răspuns:

Ai sa inveti acolo, dar daca nu iest facut pentru a fi sofer laste de meseria asta,vad ca iti este frica stai cuminte si gandeste-te sa nu omori oameni pe strada ne vinovati.
gandeste-te bine ce vei face, sa nu pui viata altora in pericol.
tu mergi pe idea ca nu ti se va intimpla, gresit si dac faci vreun accident cu victime si dai cu subsemnatul ce faci?
as ca mare atentie si iti spun ca trebuie sa te gndesti bine sa nu dai de necazuri

| eugem35 a răspuns:

Spune ne si noua cum facem si noi o astfel de scoala de sofer prin bani de la UE
sunt interesat daca vrei sa imi spui si mie une este aceasta scoala de soferi

| Robert a răspuns:

laughingScuze.Vorbeste cu cineva care are masina, mergi intr-un poligon sa conduci putin. Nu are rost sa-ti spun de mecanica sau legislatie ca astea le vei face la scoala de soferi la cursuri.

| valy1233 a răspuns:

Off.banuiesc ca ai peste 18 ani si inca nu sti nimic despre masini? nu pot sa cred.eu la 7 ani am inceput sa conduc singur la pedale oh go on

| dudutm a răspuns:

Din pacate se fac doar 30 de ore de practica, e foarte putin, pentru ca trebuie sa inveti o sumedenie de lucruri intr-un timp scurt.
La inceput cel mai important e plecarea de pe loc, mai ales pentru moral. Ca daca aia nu-ti iese nu prea ai chef de condus, cel putin asa am fost eu cand m-am mutat de pe diesel pe benzinar. Plecarea de pe loc se face astfel : Apesi ambreiaj, bagi in viteza 1, si apesi usor acceleratia. La inceput o sa te uiti pe turometru ca asa fac toti, si trebuie sa MENTII turatia la 1, 5k, 1, 8k ture aproximativ, dupa care ridici ambreiaju USOR. Astfel se pune masina in miscare. Dupa care apesi accelaratia pentru a prinde viteza...
Incearca sa te uiti pe net la filmulete, in special pe youtube cu scoli de sofer, parcari, porniri ...etc o sa te ajute foarte mult.

Bafta si sa iei din prima pe meritwinking!

| mirceasilvyu a răspuns:

Poi cumpara de la un chiosc de ziare sau de la o librarie o carte cu Codul Rutier si iti explica acolo ce si cum trebuie sa stii despre circulatie.vezi ca probabil este cuprinsa in carte si putina mecanica.winkingOricum o sa te invete instructorulwinking
Citeste inainte de vreo 3 ori codul rutier, inainte sa mergi la scoala de soferi.winking sa incepi ma refer...o sa iti fie mult mai usor.

| Static a răspuns:

Pai cumparati o carte din acea speciala unde te invata absolut totul despre masini, semne de circulatie etc, sau rezolva chestionare auto gratis pe internet, ori consultate cu un sofer de mesierie. Bafta. fundita? happy

| Macovei_Maria_1975 a răspuns:

Te rog spune-mi si mie unde poti face sc d soferi gratis?