| Ioana9941 a întrebat:

Am 6 luni de cand am permisul de conducere.
Si vreau sa imi achizitionez o masina, am un buget de 1.200 de euro, vreau sa stiu ce masina(model), imi recomandati.Eu nu stiu absolut nimic despre masini (marca,motor,putere...), vreau o masina pentru o incepatoare.
Vreau o parere de la sexul puternic(batieti happy ), deoarece cred ca le aveti cu masinile, deoarece mereu vorbiti despre ele.

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Desi nu sunt barbat, si imi cer scuze ca intervin, vreau doar sa spun ca la varsta de 19 ani am obtinut si eu permisul auto si mi-am dorit foarte mult o masina. Si mi-am achizitionat. Sa stii ca sfaturile difera foarte mult, si eu m-am pus sa cer sfaturi de la barbati. Daca vrei un sfat bun cu adevarat iti recomand sa mergi la un mecanic.
Pe langa faptul ca nu am fost pregatita psihic complet sa conduc o masina la varsta aceea frageda, nici nu am avut unde sa o utilizez, neavand o munca care necesita masina pentru deplasare pe teren, nici avand obligatii la distanta care necesita masina...Au fost bani aruncati. Pana nu am luat masina nu mi-am dat seama ce responsabilitate implica, iar una mare (tip "limuzina" ) pentru un incepator nu recomand deloc.
Acum mergand inapoi, ar fi fost bine sa incep cu un matiz, un vw polo sau un logan (daca vrei ceva mai incapator).
Sunt masini destul de bune si micute in special matizul si vw polo.
Atentie fiindca la 1.200 euro nu te poti astepta la un spectacol de masina, si ar fi bine ca la vizionarile de masini sa te prezinti cu un barbat care se pricepe, altfel poti fi dusa de nas.
De fapt ar fi bine chiar sa fie dusa la un service autorizat ales de tine pentru a vedea anumite posibile probleme pe care masina le poate avea si tu de care habar sa nu ai.

Pe langa costul masinii vor urma inmatricularea pe tine, asigurarea, consumabilul, poate unele schimbari, filtre, ulei, placute etc...

Acum restul las pe domnii care vor veni la intrebarea ta sa raspunda happy sper ca ti-am fost de folos cu experienta mea.

Iti doresc success si drumuri cat mai bune!

10 răspunsuri:
| AllexXtreme a răspuns:

Iti recomand un opel astra g benzinară, Logan benzinar motor 1.6, Golf 4 diesel 1.9 sau 1.6 benzinar, Opel corsa benzinara motor micut 1.2 cred, Golf 5 benzinar sau diesel, dar cred ca ti sa r potrivi un golf 4 ori diesel ori benzinar, la banii astia gasesti dar trebuie mare atentie ca multe sunt neintretinute si au defecte ascunse ia pe cineva care se pricepe la motoare?

| Marius22222222222 a răspuns:

Desi costs ceva in plus recomand fiat panda sau fiat 500

| Liviu a răspuns:

Ia-ti iubitu, tatal, unchiu, fratele de manuta, si hop top pe olx.Masini micute. Ceva cu care sa te strecori si sa nu blochezi intersectiile.Sa nu faci ca mine, sa iti iei una mare, tip ...suv(un fel de mini suv sa zicem) ca te gheraii pe ochelari, eu facusem scoala pe un opel finut, si micut(booh)Apoi am trecut pe un scenic 2. Capu sus si nu te grabi.E un adevarat spectacol pana deprinzi comenzile.

| Sofer a răspuns:

La 1200 euro nu prea ai ce cumpăra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Sofer):

La Noriel gaseste masinuta de copii cu 500 euro si ramane si cu bani laughing

| Simpatic a răspuns:

Autovit sau olx si dai la filtre masini mici si/sau de oras. Eu recomand ceva cu motor mic pe banzina, e ce mai buna alegere pentru oras.
Am facut si o configurare insa am ales ca buget suma cuprinsa intre 1200 euro si 2000 de euro, deci te sfatuiesc sa mai adaugi niste banuti la bugetul tau, sa zicem 2000 euro:

https://www.autovit.ro/......-seg-mini/

Ps: nici 2000 de euro nu e mare branza, daca zic ca am bagat 60k euro in cateva masini unii zic ca mint, altii dau mai mult pe o masina, deci 2k euro e un buget micut, dar inteleg ca nu toata lumea are bani sa aloce zeci de mii de euro pe o masina.
De ce am ales una pe benzina cu motor mic pentru tine? ca e mai ok, si daca masina are compresia buna deci motorul nu prea uzat nu prea pica multe chestii ca la un diesel care are turbo
Masina mica cu cilindree mica, consuma putin si te poti strecura usor ca si incepatoare.
Cand vei avea experienta sigur vei trece la ceva mai mare si sau mai puternic :)

| alexmihay92 a răspuns:

Buna Ioana! In legatura cu parerea noastra in privinta alegeri unui autoturism care sa se incadreze in bugetul de 1200€ ai putea sa-ti cumperi un opel astra, mercedes a class s au chiar un logan.Depinde mult si de gusturile tale.

| mgtow a răspuns:

Peugeot 206 - renault clio masini care nu te lasa la greu. Si grija cu teparii. Prin carvertical gasesti istoricul masinii contra cost dupa numarul vin care e la usa parbriz sau in compartimentul motor

| Sophieka a răspuns:

Multumesc Ioana. Ma bucur ca ti-am fost de folos! Daca mai ai intrebari, cu drag iti voi raspunde din experientele mele!

| Ioana9941 explică (pentru Simpatic):

Nu vreau o masina de fite, vreau doar o masina cu care sa invat mai bine sa conduc.