| anonim9900 a întrebat:

Buna TPU am niste boxe mici la pc si am legat la ele alte boxe putin mai mari de ce mi se infierbanta transformatorul si de ce se aude un bazait cand dau drumu la ele va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca ala e un amplificator slab, facut sa duca exact boxele mici.
Bazaitul ar putea insemna deja o defectiune in amplificator, iar infierbantatul e din cauza suprasolicitarii.
Nu poti folosi boxele mari decat daca iti cumperi un amplificator suficient de puternic pentru ele.

3 răspunsuri:
| Tds_David_1998 a răspuns:

Transformatorul este doar pentru boxele mici nu si pentru boxele mari deaccea se infierbanta, ai mare grije in orice moment poate sa iti ia foc transformatorul. Daca vrei niste boxe mai mari cumpara de la magazin decat sa te expui pericolului sa iti ia foc tranformatorul.

| anonim9900 explică (pentru Tds_David_1998):

Dar daca il schimb afecteaza cu ceva si bazaitul cum fac sa nu se mai auda?

| Tds_David_1998 a răspuns:

Te complici prea mult sa schimbi transformatorul eu zic sa iti cumperi alte boxe de care vrei tu asa este cel mai simplu.