| Kevinel a întrebat:

Buna TPU am o dacia 1300 din 1981 e inmatriculata cu actele la zi trecut ca proprietar tatal meu si as vrea sa o vindem. Cine o cumpara e scump sa o treaca pe el cam cat e pretul? multumesc.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai mult decat valoreaza masina

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E in jur de 400 de euro taxa de inmatriculare. In ce stare e masina?

| Kevinel explică (pentru NoTurbinaNoGood):

In stare buna

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Kevinel):

Pune un anunt cu poze, sunt destul de cautate Daciile 1300.
Are modificari? Adica piese de 1310, alt tip de bara, alt bord?
Cati km are?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Kevinel):

Lipseste grila originala, ornamentele de pe ochelari, capota, streasina si praguri; bara fata nu e originala, si nici chederele sau oglinzile. Caroseria pare in stare buna, iar interiorul din cat se vede pare original.
Cu exceptia ornamentelor care lipsesc e cam ceea ce caut, insa nu imi permit investitii acum.
Pretul e destul de corect, insa din pozele ce le-ai pus nu se vede potential pentru restaurare.
Poate va starni interes daca ii faci niste poze clare, in special cu urmatoarele zone: interiorul, facut din spate spre fata, sa se vada tot bordul; mochetele, fetele de usi, starea scaunelor; portbagajul, sa se vada 'clopotele' telescoapelor; motorul si tablele din jurul sau (contraaripile), pragurile, si daca ai conditii, partea de dedesubt, din fata, sa se vada in special starea lonjeroanelor.
Cum spuneam Daciile 1300 inca mai au cautare, insa nu le cauta oameni ce vor sa le puna la treaba, caci nu mai sunt de mult masini practice, le cauta diversi pasionati pentru proiecte de restaurare.
Cel mai important lucru la ele este starea caroseriei. Nu zice nimeni sa fie perfecta, insa cu cat are mai putine zone ruginite sau suduri facute in trecut, cu atat se vinde mai bine.