| Dani2705 a întrebat:

Am o intrebare, am schimbat becurile la faza scurta la opel astra g, insa am observat ca nu vad mai nimic pe drum, care sa fie problema, trebuie reglate? ce becuri trebuie sa cumpar (ce putere, tip etc.)?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie orice schimbare la sistemul de iluminare fata presupune o reglare. Acum depinde si ce becuri ti ai luat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate ai pus becuri proaste, sau le-ai pozitionat gresit. Daca nu e asta, atunci du-te noaptea in fata unui perete, cam la 5m de el, si vezi cum bat farurile. Normal ar fi ca in dreptul farurilor, pe perete sa fie o dunga luminoasa, iar sub ea lumina mai imprastiata. Daca dunga aia e mai sus sau mai jos, trebuie reglate farurile.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil ai cumparat becuri din cele mai ieftine, cauta becuri de 55w cu plus de lumina, eu unul am becuri Osram cu plus de lumina (+110%), chiar daca sunt mai scumpe merita investitia, ilumineaza aproximativ ca cele cu xenon si sunt si omologate.

| Pardelian a răspuns:

Puterea scria pe becurile vechi daca ai pastrat macar unul din ele insa se poate ca aceeasi putere sa aiba si actualele dar sa nu aiba destui lumeni (unitate de masura a intensitatii fasciculului luminos) incearca Philips daca ai buget sau ceva cam in aceeasi zona deci sa nu fie cu 5-10 ron bucata. De la 50-60 ron in sus-bucata ma refer

| Dani2705 explică (pentru Pardelian):

Destui lumeni..insemnand cat aproximativ?