| luis12 a întrebat:

am o intrebare. Azi la orele de condus am zgariat masina instructorului (el nefiind in partea dreapta, a iesit din masina si mi-a zis sa dau cu spatele), el acum zice ca trebuie sa-i dau 300 lei ca cica trebuie sa schimbe bara dar masina a fost un pic zgariata.

33 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu trebuie sa-i platesti tu reparatia, instructorul este raspunzator de tot ce se intampla cu voia sa. Doar daca ai fi luat masina fara voia lui si ai fi deteriorat-o atunci trebuia sa platesti.
Totusi este bine sa te intelegi cu el, altfel nu o sa fii privit bine de instructor si nici chiar de altii din scoala de conducere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

De ce se nu fie bine privit de ceilalți?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce crezi ca fac ceilalti instructori: tin partea colegului sau a elevului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cinstit vorbind, ar trebui să țină partea celui nevinovat. Sau să-și vadă de-ale lor.
Din păcate, adevărul este că instructorul pretinde despăgubiri, când de fapt ar trebui să-și asume paguba aceea. Si nu, nu e drept.
Cumpăna să le fie dreaptă!
Dacă vor ca si ei sa fie tratați drept.

| mgtow a răspuns:

Nu platesti nimic, sa se descurce. Masina apartine scolii de soferi discuta cu directorul problema si pleci daca nu te intelege, la alta scoala

| darrio2007 a răspuns:

Nu esti obligat sa platesti. Problema este, daca nu ii platesti, sa nu cumva sa nu iti iei permisul, daca pune o vorba „bună", unde stie el.

| luis12 explică (pentru darrio2007):

Pai era in ziua examenului inainte sa-l dau. Si l-am luat deci is safe aici

| darrio2007 a răspuns (pentru luis12):

Felicitari!

| luis12 explică (pentru darrio2007):

Multumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

In timpul orelor de condus instructorul este responsabil de tot ce se intampla. Deci el trebuie sa plateasca

| sierra1 a răspuns:

"am zgariat masina instructorului (el nefiind in partea dreapta, a iesit din masina... "

cred că ar trebui să-ți asumi responsabilitatea faptelor

| Feitan a răspuns (pentru sierra1):

Ai citit tot macar? "el nefiind in partea dreapta, a iesit din masina si mi-a zis sa dau cu spatele)". I-a zis sa dea cu spatele, deci ce sa isi asume?

| sierra1 a răspuns (pentru Feitan):

Tu ai citit ce ți-am scris?

repet: ar trebui să-ți asumi responsabilitatea faptelor

| NotNamed a răspuns (pentru sierra1):

De ce sa.si asume o fapta pe care e in curs s.o stăpânească? Daca ai 15 ani tot tu trebuie sa platesti pentru încălcarea legilor sau parintii ca sunt maturi si sunt cei care te educa?

| sierra1 a răspuns (pentru NotNamed):

"sa.si asume o fapta pe care e in curs s.o stăpânească"

nu știu de ce discutăm noi, dar totuși, ce vrei să spui cu asta?

| NotNamed a răspuns (pentru sierra1):

Ma refer la faptul ca de ce sa suporte el consecințele micilor accidente din timpul orelor de sofat. In mod normal Insotitorul sau propietarul masinii trebuie sa plateasca. Ei trebuie sa.si asume responsabilitatea pentru ce se întâmplă în timpul orelor. Asa si in cazul copiilor cum am explicati mai sus. Părinții sunt responsabili in cea mai mare parte de actiunile copiilor lor pana acestia indeplinesc 18 ani deci în cazul nostru pana nu a luat carnetul nu e obligat să plătească micile greseli.

| sierra1 a răspuns (pentru NotNamed):

". In mod normal Insotitorul sau propietarul masinii trebuie sa plateasca. "

ceea ce spui cu spume, sunt basme! Instructorul jos, individul la volan, despre ce vorbim? Ia nu-i mai sufla in ciorbă că o faci degeaba sau ai și tu păcate pe suflet?

| NotNamed a răspuns (pentru sierra1):

Daca eu sunt instructor la scoala de soferi iar in timpul orei un elev face o miscare gresita care in consecință aduce mașinii o mica zgarietura, ti se pare normal sa plătească elevul care evident ca e la scoala ca sa invete? Te întreb din nou, ti se pare normal? Ca despre asta este vorba in imtrebarea pusa de Luis. Parerea mea este ca Instructorul este responsabil de ce se întâmplă in timpul orelor si prin urmare el trebuie sa plateasca. La pagubele masive nu ma bag, pot fi legi făcute special pentru asta dar în cazul de fata vorbim de o zgârietură. Mi se pare logica parerea mea asa ca cine esti tu sa comentezi in contradictoru unui comentariu postat pe un grup public, intrebarea solicitand pareri de la mai multe persoane? Invata sa respecti lumea care te înconjoară ca imi e teama ca esti depășit de varsta minima a maturitatii si nu ti.ai rezolvat comportamentul care e in offside.

| sierra1 a răspuns (pentru NotNamed):

"cine esti tu sa comentezi in contradictoru unui comentariu postat pe un grup public"

deci schema e că n-am voie "impotriva curentului"? așa argument stupid n-am mai găsit p-aici. Mută-te in Phenian, ai mari probleme

| luis12 explică (pentru NotNamed):

Asa ma gandeam si eu. Dar chestia e care m-a enervat pentru zgarietura aia putea sa zica sa dea un polish si gata. nu sa schimbe bara.

| sierra1 a răspuns:

" ScofieId: ...clar ca suntem persoane diferite care unul dintre ei sau amandoi nu au capacitatea sa comunice coerent si civilizat"

nea' instructore, ai pomenit de coerență? ia recitește-și "opera" și plângi

| sierra1 a răspuns:

Vorbind de cretinitate, ia uite aici ce e:

https://www.tpu.ro/......este-4000/

așa-i că deja ți-e rușine de tine?
pese - și mai sunt...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și noi ce să facem? Spune că nu dai. Ce poate să facă?
Renunți la el și iei alt instructor.

| siriusblack98 a răspuns:

Este fix problema lui, nu a ta. Atata timp cat tu esti la orele de condus si evident ca n-ai permis, ce faci la volan este responsabilitatea lui.

| Legion7X a răspuns:

Nu esti tu de vină. Instructorul este de vină. Nu trebuia să lase elevul singur, orice manevră trebuie efectuată împreună cu instructorul, că de aceea în partea lui este pusă pedala. Păi dacă are 5 elevi, ce face, coboară din mașină la fiecare elev că să îi învețe parcarea? Vrea să scoată niște bani de la tine, dacă ține bine dacă nu, asta e. Cred că merge la cacealma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, parca instructorul trebuia sa isi asume responsabilitatea pentru tot ceea ce fac elevii, inclusiv daca e vorba de zgarieturi, accidente si alte chestii din astea. De aia si sunt dotate masinile lor cu pedale si in partea dreapta, ca sa previna accidentele.
Dar daca el insista sa ii dai bani de reparatii, macar asigura-te ca indradevar costa 300 de lei, ca nu m-as mira sa fii umflat el pretul intentionat.

| luis12 explică (pentru anonim_4396):

Nu era in partea dreapta si a zis sa ma intorc inainte sa iasa el din masina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i block pe numar si pe whatsapp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia e viata de sofer
300 de lei e o dauna mica
Amenda de centura e mai mare decat asta si o poti lua la orice colt sau cu neatentia poti face pagube mari nu zgarietura asta
Da banii si casca ochii
Nu e ca esti incepator poti sa conduci de 10 ani si sa o zgari la fel
Daca ai permis si conduci trebuie sa te astepti la astea

| Green66 a răspuns:

Are nevoie de bani că vin sărbătorilelaughing
Dar de ce te-a lăsat singur? Instructorul meu când mă lasa singur în mașină lua cheile cu elhappy

| badpanda a răspuns:

Sa fie sanatos.

| Irinelp a răspuns:

Ți-a zis să dai cu spatele instructorul trebuie să stea în mașină nu lângă, deci dacă el nu era în mașină nu poți plăti și dacă mergi la politie instructorul este vinovat, dacă nu era în mașină e ca și cum ar fi încredințat mașina pentru a fi condusă pe drumurile publice unei persoane fără permis.

| luis12 explică (pentru Irinelp):

La asta nu m-am gandit. Bun punct de vedere.