| PinkHD3 a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata...
Am luat permisul acum 1 an... si de atunci conduc zilnic dar am emotii cand conduc in locuri unde nu am mai fost si mai ales cand trebuie sa merg in locuri aglomerate imi fac tot felul de filme si ma emotionez si chiar nu stiu ce sa fac sa pot scapa de teama asta. Ceva sfaturi?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Respecti regulile de circulatie din zonele respective.

| antimulte a răspuns:

Cunosc, asa am fost si eu primii ani chiar, pentru ca nu aveam o masina a mea pe care sa o conduc zilnic. Teama sau atentia, trebuie sa le ai tot timpul in trafic, depinde de tine cum le percepi, in niciun caz nu trebuie sa ajungi la panica. Dar incepi usor, respecti regulile, toate, si mare atentie la indicatoare... fiind zone noi nu le mai stii pe derost care si din ce parte are prioaritate etc. Dupa ce te inveti si cu asta, vei putea merge cam oriunde... dar incepe treptat, nu pleca inca la drumuri de sute de km daca nu te simti complet stapan pe tine si masina ta.

| Adry05 a răspuns:

îi normal, nu ești obișnuit și nu ai nici atât de mult timp de cât ai carnetu deci n-ai reflexele atât de bine formate. Cu timpul și experiența o să scapi de tot. Maică-mea și acu după crec 10 ani de condus dacă o bagi într-un oraș nou e mega panicată

| Alexuţ02 a răspuns:

Conteaza si masina pe care o conduci, eu am facut scoala pe masina manuala si sincer imi era mai naspa in aglomeratie, dar mi-am luat masina automata si nu-mi mai vine sa ma despart de cutia automata chiar daca poate e mai costisitoare la intretinere.

Revenind la teama ta, stii ca acolo probabil e aglomerat, ai giratoriu de facut si ti se pare tie cumva mai ciudat dar nu e, mergi cum trebuie, cum ai invatat pe scoala si o sa fie bine