| Jessi a întrebat:

Stiu ca e o intrebare stupida dar nu stiu ce sa fac...Sunt foarte stresata de ora de chimie si imi e foarte frica de prof., iar atunci cand ma trece la tabla ma emotionez si nu mai stiu nimic. Dati-mi niste sfaturi cum as putea scapa de frica asta

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Inteleg ca, chiar atunci cand stii lectia te emotionezi fiindca ti-e frica de profesor si totul iti piere din minte.In cazul acesta, singurul lucru care te-ar putea vindeca de emotie este sa vorbesti sincer cu profesorul repectiv care s-ar putea nici sa nu-si dea seama de impresia pe care o face asupra ta.Nu uita ca orice profesor este si el om, poate chiar si parinte. Ia-ti inima in dinti si discuta cu dumnealui problema. Poti apela si la doamna diriginta sau chiar la unul dintre parintii tai. Dar, cu putin curaj, te descurci singura.Numai bine.

| ikram a răspuns:

Incearca sa te pregatesti foarte bine la acest obiect, si daca tu esti sigura pe tine ca stiu tot, nu vei mai avea emotii. In general ai emotii cand simti ca nu stii ceva sau nu esti destul de pregatita.

| thealchemist a răspuns:

Poti face un exercitiu simplu de relaxare, respiri incet, in and out.