| dedemic a întrebat:

am o intrebare: pana la cati cm cubi se poate conduce un scuter fara categoria A?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce, ai nevoie de categoria A1.
Cu orice categorie se poate conduce un moped (cu CC de pana la 50 cmc).

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoria A este pentru motociclete de peste 125 cmc.
Pentru cele de pana la 50 cmc ai nevoie de permis de categoria AM iar pana la 125 cmc de permis de categoria A1.

| viotedy a răspuns:

Cu AM 49 CM.cu A1 pana in 125 cm.cu A fara numar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Până la 49 cm3.
Cu categoria AM sau cu categoria B.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Nu iti trebuie carnet, Dar trebuie sa ia RCA si certificat de inregistrare de la primarie!
Si. 49CMC daca ai aceste documente!

| KaPy2 a răspuns:

Pai pentru scuter de 49 cc iți trebuie AM=Atestat mopede, A1 pentru scuterele cu motor de 125

| dedemic explică (pentru KaPy2):

Eu am categoriile b c e pot conduce un scuter mai mare de 49 cm

| viotedy a răspuns (pentru dedemic):

Cine a spus asta? doar pana in 49.

| Petrescu_Marius_1989 a răspuns (pentru dedemic):

Nu,deoarece iti trebuie A1 sau A2

| Ioandelasal a răspuns (pentru dedemic):

Nu poti conduce, ai nevoie de categoria A1.
Cu orice categorie se poate conduce un moped (cu CC de pana la 50 cmc).

| XtremeX a răspuns:

Din 01.01. 2013, Nu mai poti cunduce niciun fel de scuter fara permis, trebuie sa ai categ A1

| sasa93 a răspuns:

49 cm