| adrili10 a întrebat:

Buna TPU am o nelamurire.Am u golf 3 si socul de la motor este manual. Adica trebuie sa il trag eu.Intrebarea mea este :trebuie sa il trag numai dimineata sau tot timpul cand pornesc. Cand nu il trag porneste mai greu motoru. Si daca il trag tot timpul are vreo problema?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Șocul se trage când pornești cu motorul complet rece. Vara (când afară sunt peste 25 de grade), poți să nu-l mai tragi deloc, sau doar pe jumătate.
Dacă îl tragi tot timpul, în afara faptului că o să consumi mai mult și scoate și fum în exces, poți chiar să îneci motorul și după aia să te chinui și mai tare să-l pornești.
Așadar, repet regula: NUMAI când pornești prima oară, cu motorul complet rece.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cum ii place motorului asa faci.

| einsteinchen a răspuns:

De regula se trage cand e frig afara.
Nu trebuie tras tot timpul (adica la fiecare pornire), doar dimineata sau daca masina sta mai mult intre 2 porniri.