| brunetulxyz a întrebat:

TPU! Am si eu o intrebare, certificat-ul de radiere cine trebuie sa il pastreze, vanzatorul sau cumparatorul dupa ce sa trecut masina pe noul proprietar, multumesc! FUNDA binenteles...

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Vanzatorul, pentru ca in baza lui i se "radiaza" impozitul auto de la circa financiara.

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Vanzatorul originalul si cumparatorul copia!

regis
| regis a răspuns:

In mod normal, la vanzare-cumparare nu se mai elibereaza certificat de radiere. Dar daca totusi s-a eliberat unul, acesta ii apartine vanzatorului, pentru a face dovada la nevoie ca nu mai detine masina respectiva. La finante nu mai este necesar acest certificat, pentru ca radierea de la Politie se face ulterior radierii de la finante (la dosarul depus la Politie este nevoie de "fisa de inmatriculare", care reprezinta dovada radierii de pe vechiul proprietar).
In baza dovezii de radiere (fie certificatul respectiv, fie copia noului talon) poti solicita la firma de asigurari unde ai avut RCA restituirea sumelor ramase neutilizate.

| a1doru a răspuns:

Pai certificatul de radiere este necesar la finante pentru a te scoate de la impozit. dupa ce ai scos masina din evidenta la financiar, nu vad la ce ti-ar mai trebui certificatul de radiere. poate doar ca amintire...

| ASIGURATORUL a răspuns:

Trebuie fiecare parte sa aiba macar o copie a acestuia.

| addelle21 a răspuns:

Buna! Vanzatorul trebuie sa pastreze certificatul de radiere.