| starrboy a întrebat:

Am un golf3, motor de 1.8.Problema mea este urmatoarea:Merg cu masina cativa km. si dintr-o data masina o ia razna, motorul deturandu-se singur, undeva la 1500-2000 ture iar cand incerc sa accelerez motorul face un zgomot ciudat, da rateuri si merge tot in bot tremurand toata, in cele din urma motorul moare. Dupa 10 minute de dat la automat intruna, porneste si masina se misca de pe loc doar pe la 5000 ture,producand un miros foarte urat ce iese din toba. Dupa cateva sute de metrii se repeta. Odata am scos mufa de la senzorul de temperatura si nu a mai facut asa, si a mers ok, dar acum degeaba o scot ca tot asa merge.Mentionez ca pompa de benzina, filtrul de benzina, distributia le-am schimbat recent.Cand facea figurile alea,am verificat acolo in drum,si benzina ii vine, scanteie are, aer la fel.Nu-mi pot da seama ce are.Ma puteti ajuta cu un sfat?big grin

7 răspunsuri:
| Adriankuala a răspuns:

O idee uitate la filtre sa nu ai un bolovan acolo si la curea sa nu fie de masura exacta poate e putin mai mare

| starrboy explică (pentru Adriankuala):

Nu,pana acum mergea bine, de cateva saptamani face figuri, cureaua e inregula si filtrele

| Numby a răspuns:

Eu zic sa mergi cel mai bine la unn service si acum iti zice sigur ce ai fara sa iti strici masina mai mult...

| Tavy201 a răspuns:

La ambreiaj tati. patineaza ambreiaju, adica placa de presiune e uzata. iti recomand sa iei kitu complet de ambreiaj. nu cred ca te duce mai mult de 400-500 de lei.

| starrboy explică (pentru Tavy201):

Ce legatura are ambreiajul cu alimentarea sau arderea? nu intelegi ca motorul nu functioneaza cum trebuie? merge ce merge si incepe sa mearga intrerupt turatia crescand si scazand de capul ei, apoi moare motorul si porneste greu

| Tavy201 a răspuns:

Scuze, nu intelesesem. dupa parerea mea e un senzor de temperatura defect.

| starrboy explică (pentru Tavy201):

Da,cel mai probabil e un senzor tampit.Cred ca cel de temperatura, deoarece odata l-am scos cand facea asa si masine a mers ok pana acasa, dar acuma daca il scot tot asa face, nu mai are efect