| anonim_4396 a întrebat:

Am un scuter lifan si nu prea are compresie ce ast putea sa fac? funda!

6 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Am auzit ca au bagat astia de la Petrom in statiile lor compesie la cutie.cand te duci sa faci plinul sa le ceri si o cutie de compresie.nu e scumpa.

| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Piston nou cu segmenti cu tot, te sfatuiesc sa iei ceva bun, gen malossi e foarte bun.baftawinking

| Mariussss14 a răspuns:

Schimba:Segmenti, Piston, Cilindru, Supape

| Mariuuss a răspuns:

Salut, asa am si eu acu la scuteru meu, nu prea are compresie si nu pot sa merg cu el, la mine sunt segmentii de vina, cheama un mecanic si iti spune el, dar compresia pleaca de la segmentii si piston!

| gheorghe92 a răspuns (pentru Mariuuss):

Eu pot sa merg cu el si porneste iar foarte rar mi se intampla sa il opresc undeva si foarte greu il pornesc nu stiu de ce

| Mariuuss a răspuns (pentru gheorghe92):

Pierzi compresie, si se opreste motoru (segmenti/piston )
sau a 2 varianta, vezi carburatorul sa nu fie murdar sa nu aive mizeri la cuiu ponton sau la capu de alimentare, ca daca nu se alimenteaza bine se opreste motoru sau merge in suturi!

-deci verifica Setu motor (Clinindru/piston/segmenti)
-verifica carburatorul (curatal/suflal cu o pompa sau compresor si spalal in benzina )
- si a 3 varianta verifica filtrul de aer ( buretele sa nu fie murdar ) daca il ai pe aer happy sunt sigur ca dupa ce ai rezolvat probleme astea o sa-ti zbarniewinking happy