| Gabriel_Eduard_1997 a întrebat:

Buna,TPU!
Am un subwoofer Jbl de 1000w si nu stiu ce amplificator imi trebuie si daca trebuie sa imi iau condensator.

Dau funda

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

JBL-urile alea de "1000W" au puterea reala (RMS) undeva pe la 250W, si lucreaza de obicei in 4 Ohmi.
Deci, iti recomand o statie din asta http://www.be-loud.ro/......o-Limited/ sau macar asa ceva http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare-auto/BLAUPUNKT/EMA/EMA-255/
Poti cauta si altele, conteaza sa poata fi folosita in punte, si sa aiba filtre de subwoofer in ea (cam toate sunt asa).
La caracteristici, te uiti sa scrie cam asa:
1x100W la 4 Ohmi (minim), pana la 1x250W la 4 Ohmi.
Mai puternica de 250W la 4 Ohmi poti cumpara doar daca are reglaj GAIN, si trebuie sa fii atent cum lasi reglajul ala, ca poti arde subwooferul.
Condensatorul nu e obligatoriu, la puterea asta.

1 răspuns:
| AdrianBoss17WOLF a răspuns:

Unul minim de 500w ...condensator neaparat. daca nu in bass ai sa observi cum iti palpaie farurile...