| Amurgsenin a întrebat:

Buna TPU.Azi am avut a cincea sedinta de conducere si constat ca inca nu am facut progrese vizibile, ba dimpotriva,fac cam aceleasi greseli, tinand pasul pe loc.Teoretic stiu ce am de facut,dar cand e vorba de partea practica,o dau in bara.Instructorul imi tot atrage atentia,cred ca deja am devenit o pacoste pentru el. Oare sunt chiar atat de batut in cap de nu pricep ce mi se spune? Sunt niste chestii simple, logice pana la urma.In orice caz,indiferent cat de greu ar fi, sunt decis sa nu renunt! As dori sa-mi impartasiti din experienta voastra, cam de la cate sedinte /ore de conducere ati reusit sa deveniti stapani peste toate manevrele si sa scapati de gura instructorului!

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Nu ai pe nimeni cu masina in familie-prieteni? sa faci putina conducere intr-un poligon ceva? totul tine de tine ai incredere in fortele tale si fii atent la indicatiile instructorului si...cel din urma va fi cel dintai.pana la urma vei fi un sofer excelent.nu pune la suflet greselile ci concentreaza-te sa nu le repeti.hai curaj.

| Amurgsenin explică (pentru viotedy):

Multumesc de raspuns! Ba da, am rude care au masina. Chiar sambata trecuta m-a lasat varul sa conduc putin pe un drum de tara.El are un,, Opel'' iar eu fac scoala pe,, Logan''.El mi-a zis ca o sa ma incurc mai rau daca nu e aceeasi marca, mai ales ca sunt incepator...

| suntserios a răspuns (pentru Amurgsenin):

Are dreptate, eu am fost stapan pe volan si toate comenzile abia dupa vreo 3000-4000 km dupa ce mi am luat permisul. Pana atunci tot mi se oprea motorul, tot mai puneam frane bruste

| adishorMS a răspuns:

Asta e datoria instructorului ca si a profesorului la scoala sa-ti repete cea ce trebuie sa faci pana la deprinderea manevrelor (depinde si cat de coleric e profesorul)
TU TREBUIE sa fii atent la ce ai de facut chiar daca pornirea de pe loc dureaza 10 minute sa o faci bine, ulterior vei putea-o face si cu scartait de roti
orce deprindere trebuie invatata INCET, ulterior o deprindere proasta e foarte greu de schimbat asa ca rabdare, doar ai semnul cu SCOALA deasupra, cati n-ar merita sa-l mai aiba odata