| darkstyle99 a întrebat:

Ca sa dau de permis in Germania trebuie sa am resedinta acolo sau sa fiu de un anumit timp in tara respectiva?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Trebuie sa ai resedinta(Anmeldung) obisnuita in Germania.Adica,sa locuiesti cel putin 185 de zile din fiecare an calendaristic in Germania.
Documenteaza-te din sursele:
https://romde.eu/......n-germania
si
http://ziarulromanesc.de/......de-examen/

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa ai acte in regula a rezident

| MihaelaDart a răspuns:

Daca ești încă în România, îți recomand să faci școala acolo de șoferi. In Germania trebuie sa ai reședința și bani ca să poți face școala. Totul este cat de bun ești și treci examenele, ea costând intre 1500-3000 euro. Într-adevăr se poate plati și în rate, examenul din cate am auzit e ușor, dar prețul este enorm. Nici eu care sunt in Germania nu voi face școala aici, e prea mult pentru mine, prefer sa o fac in Grecia, tot cu examen la fel de ușor că și în Germania, in schimb aici costa intre 300-400 euro.