| anonim_4396 a întrebat:

Daca unui roman ii expira buletinul in Franta, de exemplu, trebuie sa mearga-n Romania pentru a si-l actualiza?
Se poate face asta si in tara respectiva?
Daca are toate actele pentru resedinta si permis de munca, ii mai trebuie buletinul?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Trebuie sa mearga in Romania pentru a primi o noua carte de identitate(buletin) caci, pentru cetatenii romani adulti, misiunile Romaniei din strainatate nu emit carti de identitate!
2. Da, persoana are neaparata nevoie si de o carte de identitate romaneasca, chiar daca a primit permisul de sedere si permisul de munca in Franta--- tocmai pentru motivul ca NU ESTE cetatean al Republicii Franceze!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cartea de identitate se reface doar în România. Pașaportul îl poți face și in alte tari unde ai reședință la ambasada. Și ai nevoie fie de carte de identitate fie pașaport valabil.

| wpetterssone a răspuns:

Nu se poate întoarce în România, dacă buletinul este expirat. În cazul în care are pașaport îl poate folosi.
Poate merge la Ambasada României din Franța și să ceară carte de identitate românească pe 2 luni pentru a putea ajunge în România și a o schimba. Află acolo mai multe informații.

| gheorghe699 a răspuns:

Nu,nu se poate, obligatoriu C.i, se elibereaza la SLPC, teritoriala, unde ai domiciliul stabil.