| Radu_Traian_1992 a întrebat:

Cand se aproba legea pentru permis la 16 ani?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Haoleu de limba romana.
Sa trecem si la subiect.

De unde stii tu cum o sa se aprobe? Nici macar nu a existat un proiect legislativ in privinta asta, doar niste vorbe.

Nu compara circulatia din Europa cu cea din SUA. Aia au spatiu acolo, au drumuri drepte si late, masini aproape exclusiv automate si multe restrictii pentru incepatori.

Nicaieri in Europa nu se permite conducul la 16 ani cu masini de categorie B asa ca nu o mai da pe aia cu "Si alti mai zic ca de ce nu ii si Romania ca alta tara. Uitati de ce. Pentru ca nu este nimeni de acord cu legile" ca nu are absolut nicio treaba.

Si ce o sa faca pustii de 16 ani care o sa aiba permis? O sa stea mereu dupa mamica si taticul sa mearga in dreapta? Nu o sa se creada zmei si o sa conduca singuri

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Niciodata! Pentru ca nu se vor da arme unor minori niciodata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista de mult lege... poti lua categ Am, A1, B1 la 16 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doamne fereste sa se aprobe o astfel de lege, ca atunci toti puștanii si puștoaicele ar avea permis auto si masini, ar fi jale pe șosele valuri de accidente si oameni morti si raniti, Masina si șofatul nu este o joacă, nu este un joc pe computer, din păcate multi oameni au decedat sau au fost raniti grav in accidente auto in care au fost implicati tineri care nu aveau experiență la volan dar au călcat cu putere pedala de acceleratie ca sa dovedeasca ca ei sunt experti in ale șofatului. Si realitatea a demonstrat contrariul, vieti distruse si soferi in pușcărie, speram ca niciodata sa nu se voteze o lege aberantă ca aceasta, la 16 ani nu ai nevoie de permis auto, esti un copil vezi-ți de școală si lasa fanteziile ca sigur daca ai avea carnet ai face ravagii pe strazi.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar daca se aproba se conduce cu adult. Si vorbiti ca de accidente dar ii Romania. In america este mai multa circulatie ca in Romania(in cazul meu Deva). Si alti mai zic ca de ce nu ii si Romania ca alta tara. Uitati de ce. Pentru ca nu este nimeni de acord cu legile. Cu adult de minim 5 ani credeti ca nu se poate conduce? Doara de aia spune ca la psiholog ii intreaba mai amanuntit ca pe un adult. Oricum se poate face orele si se da examenul de sala si la 18 ani se poate da examenul de oras (doar cei care sunt pe profil de auto.). Asta sunt sigur pentru ca mi-a spus un examinator.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru suntserios):

Adevarat. Dar ce mi-a spus examinatorul este adevarat? Ca se poate face orele si se poate da sala la 16 ani? Si la 18 se da orasul. Da poate doar cei de la licee cu profil auto.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru suntserios):

Bravo ai castigat funda.

| suntserios a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Nu stiu cum o fi cu cei de la profilele auto dar in rest scoala pentru B o faci la 18 ani si tot atunci dai si examenele. Ar fi extrem de stupid sa faci scoala si sa dai examenul dupa 2 ani

| suntserios a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Haoleu de limba romana.
Sa trecem si la subiect.

De unde stii tu cum o sa se aprobe? Nici macar nu a existat un proiect legislativ in privinta asta, doar niste vorbe.

Nu compara circulatia din Europa cu cea din SUA. Aia au spatiu acolo, au drumuri drepte si late, masini aproape exclusiv automate si multe restrictii pentru incepatori.

Nicaieri in Europa nu se permite conducul la 16 ani cu masini de categorie B asa ca nu o mai da pe aia cu "Si alti mai zic ca de ce nu ii si Romania ca alta tara. Uitati de ce. Pentru ca nu este nimeni de acord cu legile" ca nu are absolut nicio treaba.

Si ce o sa faca pustii de 16 ani care o sa aiba permis? O sa stea mereu dupa mamica si taticul sa mearga in dreapta? Nu o sa se creada zmei si o sa conduca singuri

| GlowingShadow a răspuns:

Uitandu-ma in jur si vazand tineretul din care se compune generatia mea, sper ca nu prea curand. Sunt destui nebuni pe strazi deja, nu e nevoie de mai multi.

| Justme111 a răspuns:

Nu stiu daca s-a aprobat sau nu dar colegul meu a luat permisul pentru motor si are doar 16 ani.

| thegodfather12 a răspuns:

Nu cred ca o sa aprobe, ei zic, parca, ca s destule accidente. Poti lua o masina care se poate conduce de la 16 ani ce o conduci cu adeverinta aia (nu mai stiu cum ii zice) cu care conduci scutere

| suntserios a răspuns (pentru thegodfather12):

Niciun vehicul nu se mai conduce cu adeverinta inca din 2013