| vali194 a întrebat:

Ce credeti despre a avea permis de la 17 ani? Credeti ca se va aproba legea?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca se va aproba ori nu aceasta prevedere. Personal cred ca nu este buna, dupa mine varsta minima ar trebui sa fie cel putin 20 ani. Numai bine!

| boogdan91 a răspuns:

Nu cred, eu unul nici nu am auzit ca s-ar fi pus in discutie sa se aproape legea asta, si la cate accidente provoaca tinerii care abia au permis, mai bine ar baga o lege sa de-a permisu pe la 25.

Răspuns utilizator avertizat
| MyMindRules a răspuns:

Buna! Mi'ar placea legea de a avea permis de la 17 ani, dar nu cred ca toti sunt pregatiti sa'si asume responsabilitatile ca la 18 ani in caz de vreun accident rutier.
Nu stiu daca se va aproba, dar sper ca da.
Bft!

| Dumnezău a răspuns:

Mi se pare un mare cretinism.Nu era de ajuns ca multi care imediat cum veneau beti de la majorat(nu zic ca asta este rau), treceau a doua zi la probele practice si teoretice pentru carnet(zic ca asta este rau).Nu poti lasa un copchil idiot, ca unii la 17 ani nici nu stiu pe ce lume sunt, sa conduca o masina.Si e si mai cretina treaba cu ''are un adult langa el''. Adult inseamna de la 18 in sus, si asta nu schimba cu nimic treaba.E fix aceeasi labareala unu' de 17 ani care conduce singur, cu unul de 17 care conduce cu unul de 18 si o luna langa el.In primul rand, e idioata legea asta propusa, pentru ca deja sunt o gramada de putoi inconstienti intre 18-23 de ani care nici sa conduca bine nu stiu, iau 10 sanctiuni pe an, si mai fac si un accident in care omoara pe cineva ca sunt ei culeni si merg cu 160 prin oras ca au luat carnetul.Amu,nu zic ca viteza-i rea: si eu cand o sa-mi iau carnetul(atunci cand o sa fiu sigur ca sunt suficient de pregatit sa nu calc vreo baba/copchil pe trecerea de pietoni) sunt sigur ca atunci cand ies din oras, si nu-i pericol sau vreun gabor sa pandeasca, zbor cu cat tine masina.Pe langa asta, sunt si o gramada de odrasle de smecheri, care la 18 ani primesc de la taticu ceva cu mai mult de 3000 cmc,si fac ravagii(aia sunt foarte predispusi la accidente).Eu sper sa nu se aprobe,ca asa o sa stimuleze numai bine infatuarea unora(de cocalarii care abia asteapta sa faca terci masina parintilor zic),si spagile care sunt date la examenul teoretic si practic(care sunt maricele).

Dac-ar fi dupa mine as face mai multe examinari psihologice pentru soferi(anual), si as restrictiona cumva aceesul putoilor imaturi la masini puternice, astfel:

18-24: nu ai voie cu mai mult de 2000 cmc
24+: dai un test draconic cu o masina de 4000 cmc, si in functie de rezultat: 1. nu ai voie sa conduci ceva cu mai mult de 3000 cmc
2. daca excelezi si stii bine sa controlezi masina, si nu o tii ca taranetele doar pentru 240 pe ora si drifturi, ai voie din partea mea sa conduci si Chevy Corvette.

| Holocaust a răspuns:

Păi puştanii din Statele Unite, au dreptul să conducă de la 16.Noi aveam iniţial de la 18.Nu-i chiar mare schimbare.
Noi de ce n-am avea dreptul ăsta.؟Mi se pare chiar o idee bună. Sper că se va aproba.Plus că o să avem în dreapta noastră un adult(cu permis de conducere), care să ne mai atragă atenţia, astfel încât accidentele să nu se producă.

| vanny2000 a răspuns:

Eu am auzit ca s-a aprobat o lege comform careia ai voie sa conduci de la varsta de 17 ani doar daca exsta un adult in partea dreapta a soferului... mama mea este politista de la ea am aflat...Bafta!

| vali194 explică:

Eu unul cred ca ar fi o idee buna, poate ca asa vor fi mai increzatori tinerii din ziua de azi si vor capata mai multa experienta.Cat despre cei inconstienti care se omoara pe drumuri doar pentru ca au masini de sute de cai putere,cu asta nu ai ce sa faci, cine o da in stalp doar pentru ca are masina tare, o da si la 17 si la 18 si la 30.

| dragos1111 a răspuns:

Vali...am cautat pe evz si am aflat ca aceasta propunere se va supune la vot in luna februarie