| AestheticPerf a întrebat:

Ce stiti sa imi spuneti despre motorul de 2.0 TDI de 140CP de la Jeep Patriot 2010? Vreau sa imi iau un jeep pentru ca imi place cum ma simt in el si deoarece in orasul meu sunt multe gropi si imi e mila sa iau o masina mai joasa, dar vreau sa stiu cat de fiabil este motorul din moment ce nu il voi folosi pentru Off-Road sau mers pe deal. FUNDA!happybig grin

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Daca este motorul 2 tdi care-l stim de pe passat este unul ok.
Pe de alta parte neaparat inainte sa se cumpere o masina recomand sa se faca o verificare amanuntita in service, dai 200 de lei dar stii ca nu iei o teapa.
In aceasta verificare sa intre atat verificare mecanica cat si cea computerizata (diagnoza).
Daca o cumperi de la un dealer autorizat (parc auto) va fi mai ok pentru ca iti vor trece si numarul de KM real pe factura de vanzare...va costa mai mult decat la samsari dar ai o mica garantie a lucrului in plus ca este ceva mai de calitate.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pare ok, m-am uitat pe raportul gretate cai putere si este binisor.
Am crezut dupa denumire ca este vreun tanc de 2, 5 tone, dar nu are 1, 61 tone, deci cu acest motor se misca decent.

| AestheticPerf explică (pentru Simpatic):

Ok. Multumesc. Si la capitolul fiabilitate? Ma refer sa nu se infunde, cum sunt injectoarele, turbina etc. Sa nu fie stricacios, asta vreau sa intreb.

| Simpatic a răspuns (pentru AestheticPerf):

Daca este motorul 2 tdi care-l stim de pe passat este unul ok.
Pe de alta parte neaparat inainte sa se cumpere o masina recomand sa se faca o verificare amanuntita in service, dai 200 de lei dar stii ca nu iei o teapa.
In aceasta verificare sa intre atat verificare mecanica cat si cea computerizata (diagnoza).
Daca o cumperi de la un dealer autorizat (parc auto) va fi mai ok pentru ca iti vor trece si numarul de KM real pe factura de vanzare...va costa mai mult decat la samsari dar ai o mica garantie a lucrului in plus ca este ceva mai de calitate.

| Panamax a răspuns:

Este motorul de pe Passat.

| Alex94xp a răspuns:

Sunt motorizări bune, dar scumpe la întreținere jeep patriot, mai ales pe parte de suspensie și direcție