| mihai9996 a întrebat:

Buna TPU... daca am masina parcata intr-e 2 piloni si in fata am un drum transversal...eu doresc sa merg in dreapta ...intrb mea este..trb sa dau semnalizare stanga pentru pornire dupa loc apoi dreapta pentru schimbarea directiei ...sau doar semnalizare dreapta? ps: sunt incepator

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Semnalizezi directia in care se misca masina, in cazul tau dreapta. Nu toate pornirile de pe loc sunt spre stanga

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca esti oprit cu masina pe acostament sau marginea drumului deci masina este paralela cu axa drumului si doresti sa reintri in trafic este obligatorie semnalizarea de stanga pentru ca cineva care vine din spatele tau sa fie avertizat. chiar daca te asuguri in oglihda retrovizoare si nu se deplaseaza nimeni pe sosea conform regulamentului si in acest caz vei vi obligat sa semnalizezi intentia de a reintra in trafic.In situatia descrisa de tine te asiguri ca nu vine nimeni din dreapta ca sa nu-i tai calea,( asa numita prioritate de dreapta) si semnalizezi doar spre dreapta. Multa atentie si sofat fara incidente.

| MariusF23 a răspuns:

Pur si simplu nu semnalizezi cand pleci de pe loc decat daca mai sunt masini pe drum. Semnalizezi directia incotro vrei s-o iei si atat.