| love4u a întrebat:

Salutare. Am o intrebare, deci vin de pe un drum prioritar intr-o intersectie si virez la stanga, vehiculul care se va intersecta cu mine de pe drumul transversal are cedeaza trecerea, insa eu daca virez stanga acesta imi va veni din partea dreapta, fapt ce duce la prioritatea de dreapta in intersectie. Cum e corect sa procedam?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Prioritatea de dreapta se aplica numai in intersectiile unde nu exista semafoare si alte indicatoare care sa ateste prioritatea.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La drumul prioritar nu se aplica regula de dreapta. Numai la drumuri care au acelasi rang. Mai mult, acela are cedeaza trecerea. Deci trebuie sa astepte.