| AestheticPerf a întrebat:

Daca imi iau un vehicul istoric, spre exemplu un Mercedes W124 din 1990 si il inmatriculez pe numele meu, de ce taxe scap? Stiu ca nu platesc impoziti si ceva reducele de Rovinieta, nu stiu sigur, nu vreau sa vorbesc prostii. FUNDA!big grin

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Vechime 30 ani și scapi de impozit fiind 0 și rovinieta. Doar RCA mai plătești fiind redus la preț.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"vehicul istoric...din 1990"

indeplinește criteriul "– a fost fabricat sau înmatriculat pentru prima dată în urmă cu cel puţin 30 de ani"?

| Iote a răspuns:

In primul rand, din 1990 nu prea e "istoric". Daca era de la 1890...
Apoi, nu esti scutit de nici o taxa, nu ai nici o reducere. Mai mult, ai cheltuieli mai mari cu intretinerea, piese pentru ea nu se mai gasesc si, nu vreau sa vorbesc prostii, dar cred ca mai ai de platit si niste taxe in plus daca vrei sa fie declarata "istorica".
https://life.ro/......ina-retro/