| muziclive a întrebat:

Ieri am plecat cu frana de mana, dar pe jumatate.Am mers încet pe o distanță nu foarte mare.Cand am oprit intr-o parcare, de la roata stanga a inceput sa iasa fum si sa miroase a incins.Am oprit masina am asteptat sa se raceasca roata si am plecat. Acum,intrebarea mea este:trebuie sa schimb ceva? Si daca nu schimb, se intampla ceva?

URGENT, FUNDA

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa schimbi vaselina rulmentului de la roata respectiva, ori sa astepti sa se strice rulmentul, apoi il inlocuiesti cu totul.
Daca nu mai tine frana de mana ca inainte, trebuie sa inlocuiesti sabotii/discul si placutele, adica sa faci revizie la frane.
E bine sa aerisesti conductele de la rotile respective, pentru ca in etrier/cilindru, probabil a fiert lichidul, deci si-a schimbat proprietatile. Lasi sa curga putin, te asiguri ca nu este aer, apoi completezi cu lichid proaspat.
Daca observi trepidatii la franare dupa acest incident, inlocuiesti discurile sau tamburii.

| Liviu a răspuns:

Nu ai simtit si tu ca iti moare motoru? ca ...trage mai greu? nu stiu, si eu am mers la scoala de soferi putin laughing dar am simtit ceva ciudat

| muziclive explică (pentru Liviu):

Nuu,chiar deloc.Mergea normal plus ca mergeam cu viteza redusa.Chiar nu mi explic. Poate n-am simtit eu, nu stiu

| GouDidodino a răspuns:

Dacă are vreun simtom de defecțiune nu schimbi nimic. Bine ca nu ai aruncat cu apa, ca se ovaliza discul si atunci trebuia sa schimbi si discul si plăcuțele. Ma mir ca nu ti-a semnalizare in bord ca ai frâna trasa

| florin926481f a răspuns:

Daca masina merge normal si cauciucul de unde iesea fum e ok adica sa nu fie tocit nu vad ce ar putea sa se intample

| muziclive explică (pentru florin926481f):

E ok, am mers azi cu ea si merge normal.Iar cauciucul nu are nimic.