| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU.
Ma interesează să achizitionez un bmw seria 3 sau seria 5 cutie manuala.
In momentul de fata am o KIA din 2010 (nu o voi vinde insa de mult imi doresc sa achizitionez unul dintre cele 2 modele mentionate)
Ma puteti ajuta cu informatii despre consum? Intretinere? Mentionez ca nu vreau un motor puternic.
Astept cu mare drag raspunsuri de la proprietari/ cunoscatori. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu am un 320D 163cp 2010 si un amic are 520D 2010 177cp.
Avand in vedere ca nu vrei un motor puternic si te intereseaza si consumul si intretinerea as zice sa mergi pe seria 3 fiind mai ieftina la intretinere decat seria 5 dar ai si acces la motoare cu mai putini cai.
Dupa parerea mea 318D sau 318I ( ambele au 143cp) sunt motorul perfect pentru Romania ca performanta/fiabilitate/consum.
Cel 318D consuma cam 6 afara, 9 in oras. la cel pe benzina mai poti adauga cam 2L sa zicem.
Eu zic sa te gandesti unde folosesti masina si in functie de aia sa alegi diesel/benzina. Bafta!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consum 6-7 litri/100km mixt, la 330xd (3.0 diesel, manual, 4x4 permanent).
Cam acelasi consum il au si 320d (diesel, manual, "tractiune" spate).
A avut un prieten 318 coupe (benzina manual), nu mai stiu cat consuma, parca minim 8 mixt.

| Sofer a răspuns:

Spune și bugetul tău. Bmw 320d 2.0 163 cp e tank motorul.