| vladionut94 a întrebat:

Buna TPU mi am cumparat o motocileta de 125cm in 2 timpi imi si intrebarea este daca am permis de conducere categoria b trebuie sa fac a1 ca sa pot conduce pe drumurile publice pot conduce doar cu b ps: imi trebuie asigurare la ea

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa obtii permis de categoria A1. Cu categoria B se pot conduce doar autovehiculele care se incadreaza la aceasta categorie, precum si cele de categoria AM si B1.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai nevoie de A1.
B echivaleaza doar AM

| lpavel a răspuns:

Inainte se putea dar acum NU mai ai voie, trebuie sa-ti faci carnet si asigurare! Prima abatere 300 lei a 2- n-am vrut sa aflu... laughing)) Asta s-a intamplat in Bacau, la tine poate ai voie, incearca laughing) Bafta!

| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

Lol, da crezi ca la voi acolo in Bacau sunt legi speciale sau ce? Legislatia rutiera se aplica in toata tara, iar conducerea cu permis neadecvat categoriei se pedepsete cu dosar penal

| vladionut94 explică (pentru lpavel):

Poate daca as locui la sat da stau la oras si la 50 km departare de cluj ps: cred ca legislatie este valabile oriunde in tara

| lpavel a răspuns (pentru suntserios):

Pai eu am dat acelasi raspuns ca si tine daca in caz nu vezi numai ca n-am scris A1 dar asta se intelege cred...big grin doar nu ma refeream la B iar mai nou acum B-ul nu mai e valabil la motociclete de niciun fel!

| lpavel a răspuns (pentru vladionut94):

Eu iti spun ce mi-au spus mie politistii din Bacau, acum tu faci cum crezi!

| vladionut94 explică (pentru lpavel):

Mersi oricum

| lpavel a răspuns (pentru vladionut94):

Cu placere!