| VinterAntonio2468 a întrebat:

mi-am luat recent un scuter, second-hand, si bateria e descarcata complet, am pus-o la incarcat in timp ce e conectata si la scuter, e vreo problema? Si as putea sa-l pornesc manual fara baterie? Cum as putea, adica stiu ca de la pedala, mai trebuie sa fac ceva? Dar la pornirea automata cum se procedeaza? Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

La pedala porneste si daca e scoasa bateria de pe el.Cumpara una buna, cu gel.La buton, tii apasata frana cu mana stanga si cu dreapta apesi butonul.

4 răspunsuri:
| timeOUT a răspuns:

Poti sa faci si asa, dar te-as sfatui sa cumperi o baterie,.Eu ieri am cumparat una tot pentru scuter, ai putae sa il pornesti mecanic (la picior), dar daca o sa ai probleme vre'odata, ai avea mai multe sanse la baterie. Daca zici ca bateria era descarcata complet, exista riscul ca ea sa nu mai fie buna. Eu am avut baterie originala, de aia veche, in care puteai sa umbli si sa ii completezi cu acid (nu prea stiu sigur ce, asa ca nu ma bag), acum am luat una noua, cu gel, de care nu trebuie sa am grija. Am dat pe ea 99lei, e un chilipir cand ma gandesc, ca am scapat de datul la "pedala".Asa te sfatuiesc si pe tine sa faci. Drumuri bune!

| VinterAntonio2468 explică:

Și cand o pornesc automat( la buton) cum fac? Tin frana si acceleratia? Sau doar frana?

| VinterAntonio2468 explică:

I-am dat curent de la masina, dar nu porneste, de la pedala nici gând, ce as putea face?

| viotedy a răspuns (pentru VinterAntonio2468):

Nu-i da curent de la masina. Tine apasata frana si da la pedala, trebuie s-o ia.