| UserulAnonim a întrebat:

Bună TPU!
Puteti sa imi spuneti si mie va rog in ce constă scoala de soferi, cam cat costa, ce trebuie sa fac si daca ar trebui sa stiu ceva dinainte?
Vreau sa aflu tot ce e de stiut fiindca sunt praf si habar nu am ce trebuie sa fac prima data.
Am 17 ani apropo.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ar trebui sa inveti dinainte tot ce tine de circulatie. Legislatie, codul rutier, eventual sa cauti pe internet chestionare asemanatoare cu cele care se folosesc la scoala de soferi. Daca nu inveti nimic inainte de a te apuca de scoala de soferi, iti va veni foarte greu sa le inveti pe toate intr-un timp relativ scurt. Ai timp pana vei implini 18 ani, cand vei da examenul.

2 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu trebuie sa stii nimic dinainte, inveti acolo. Dar daca stii ceva, intelegi totul mai usor.
Trebuie sa gasesti una si sa te inscrii. Instructorul repartizat (sau ales) iti va indica unde sa faci cursurile de legislatie, daca nu se fac tot la ei. Apoi, incepi cursurile practice.
Dar uite mai bine aici:
http://adevarul.ro/......index.html

| StefanCosmin a răspuns:

Ar trebui intai sa stii sa pornesti masina. Eu pana acum vreun an si, credeam ca doar faci contactul, apesi acceleratia si te duci, insa nu e asa. Roaga ti parintii sau conostiintele sa ti imprumute masina si sa te invete sa o pornesti, sa conduci (dar la camp, ceva fara circulatie) apoi sa inceapa sa ti puna obstacole. Si o carte de legislatie auto ar fi buna pentru a invata reguli, semne si alte chestii