| AnAndrey1994 a întrebat:

Recent mi.am schimbat sonda lambda senzoroul 1 ca mi sa aprins becul si conform testerului avea semnal prea mic.Am cumparat una noua. Dupa montare aprox la 10 minute sa aprins becul de la sonda din nou! Testerul indica eroarea lipsa incalzire sonda 1, 2! Ce inseamna asta?

1 răspuns:
| 13 a răspuns:

Trebuie sters codul dupa instalearea piesei noi.Incearca sa stergi codul si daca tot asa petesti incerca niste spery de contatc pe mufele senzorilor 1 respectiv 2. De multen ori se oxideaza si de aceea iti da eroare nu pentru ca e defect senzorul. In orice caz, sunt niste mufe care isi duc viata de zi cu zi in contact cu nisip, praf, apa, namol si zapada. trebuie curatate din cand in cand.P.S. la instalearea senzorilor, incerca sa folosesti niste pasta cu cupru/vaselina cu cupru/pasta cuprata/ cum vrei sa ii spui. O sa sa te crute de senzori rupti in evacuare pe viitor. Spor la treaba.