| Xcarol121 a întrebat:

Am un vw golf 4 brec 1.9 TDI ALH. Am iesit aseara cu ea pe strada. Cand am bagat-o în garaj am agățat putin. După 2 minute mi s-a aprins sonda lambda. Ce as putea face? Dau funda. P.S sunt incepator

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sonda lambda e metalica, nu are cum sa se aprinda; nu e combustibila.
Daca te referi la becul galben (check engine/malfunction indicator lamp), singura metoda de a afla ce s-a intamplat este conectarea unei diagnoze (profesionale sau de buzunar), si citirea erorii din calculatorul masinii. Dupa ce vezi eroarea, vei sti ce sa verifici, sau ce s-a intamplat.
Fara citirea erorii poti doar sa te bagi sub masina, sa incerci sa depistezi defectiunea (locul in care ai lovit).

1 răspuns: