| Motz_Andrei_1998 a întrebat:

Buna TPU.Revin cu o mica intrebare.S-a intamplat un mic incident intre masina mea si al unui baiat, eu fiind vinovatul dar am cazut la intelegere amiabila pe baza politei RCA.Intrebarea este aproximativ cu cat va trebui sa platesc asigurarea mea pentru anul care urmeaza?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conform tarifelor de referinta

"Fiecare șofer pornește de la nivelul B0 (preț 100%). Există 8 nivele Bonus, care pot atrage o reducere maximă de 50% - un nivel reprezintă 5% sau 10%, precum și 8 nivele Malus, iar ultimul nivel aduce o creștere a prețului de 80% - fiecare nivel aduce o creștere de 10%."

Deci, daca nu cumva ajungi la ultimul nivel de malus, cresterea ar trebui sa fie unde la 10% maxim

| mi25 a răspuns:

Un raspuns exact nu poti primi deoarece fiecare asigurator are criteriile lui.