| Andreiu68 a întrebat:

Cu cat se va scumpi asigurarea auto daca am avut un incident,vinovatul fiind eu? Asigurarea este pe numele meu, platesc 548 lei la 6 luni si cel care a fost vatamat i-am dat asigurarea, asigurarea i-a oferit 2000 lei pentru costul reparatiilor. Daca stie cineva ceva imi poate da un raspuns repejor!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa vezi la urmatoarea asigurare. E un algoritm complex legat de bonus / malus. Probabil iti va creste cu 10-15%

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu amăgi omul! Coeficienții încep de la 50%!

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

In niciun caz. Coeficienții de peste 50% ii găsești la M5 in sus. M1 prima clasa de malus... Are doar 10%, M2 20% M3 30% șamd. Și asta dacă e deja în malus, ca poate e încă în bonus și atunci scade cu câte 5-10% per clasa.

Eu nu îl amăgesc, asa ca nu îl panica nici tu

| sierra1 a răspuns:

Aruncă aici un ochi și te intristează
https://www.google.com/......https?/url

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Vezi ca te contrazici cu link ul ala. Intre 2 clase consecutive nu e nicaieri crestere sau scadere de 50%

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Mai vezi odată: după prima daună sare la cincizeci proc.

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu cred ca intelegi tabelul.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Luminează-mă

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Oricum ai dat un table cu coeficientii vechi, dinainte de 2016. s au mai schimbat de atunci. Uite aici coeficientii si clasele noi

https://www.rcapedia.ro/sistemul-bonus-malus/#2

Ca sa iti explic sa intelegi. Cand incepi o asigurare, incepi de la punctul B0. Care e pretul de baza.

Dupa prima asigurare, daca nu ai accident treci la B1, adica platesti cu 5% mai putin fata de pretul de baza.
La a doua asigurare, daca tot nu ai accidente trecit la B2, adica platesti 10% mai putin fata de pretul de baza.

Daca esti la B2 si faci accident urmatoare asgiurare te duce la B1.

Daca esti la B0 si faci accident urmatoare asigurare te duce la M1 adica platesti cu 10% mai mult.

Nicaieri in tabel nu sari cu 50% procente intre clase. Si nu poti sari decat 2 clase de bonus odata daca iti faci asigurare pe 1 an fara accidente.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu mon cher, treaba stă așa:
- omul a intrebat cu cât îi crește asigurarea provocând el o daună de vreo 2000 lei
- tu ai zis că ii crește cu 10-15%
- eu am zis că-i crește cu vreo 50% ajungând să plătească o primă de 576 majorată cu aprox coeficientul indicat pentru că: pierde eventualul bonus avut, devine asigurat cu risc și îi crește prima asfel încât dauna plătită să fie recuperată de asigurator
- vezi nițel formula ce include prima de risc:
https://www.rcapedia.ro/tarifele-de-referinta-rca/#1

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu, eu am zi conform tabelului ca va creste cu 10 15 % și tu ai zis ca e 50 %.

Nu are cum sa crească cu 50 la modificarea unei clase de bonus. E clar asta. Fac asigurări la mașină de 8 ani și niciodată nu am avut astfel de măriri scăderi de preturi. Sa fie clar, nu poate creste cu 50 %

PS de la 570 la 700 nu înseamnă creștere cu 50%.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

"de la 570 la 700 nu înseamnă creștere cu 50%."

răspuns:
- de la 548 de ajunge la citez: "peste șapte sute" cu o creștere de peste 45%!

dar poate userul ne va spune cum a fost și apoi mai comentăm, ca să fie atunci clar

| sierra1 a răspuns:

Ajungi la peste 700 lei și să ne spui dacă e sau nu așa. Baftă