| VladGU a întrebat:

Salur, zilele trecute am zgariat din neatentie o masina, cand eram intr-un ambuteiaj, foarte putin. Pentru ca respectivul nu a fost de acord sa ii dau doar bani am fost nevoit sa fac amiabila. Eu la masina nu am patit nimic, doar o zgarietura pe care nu vreau sa o repar, dar am doar 18 ani si i-am spus doar mamei de incident, tatal meu imi face asigurarea mereu si nu prea as vrea sa ii spun din anumite motive. Intrebarea mea este, atunci cand va face asigurarea anul viitor va putea vedea ca am avut accident? Ce va scrie acolo? Si ce altceva se mai intampla cu asigurarea mea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa-i spui acum. Sigur va afla cand va trebui sa plateasca iarasi asigurarea, deoarece vei avea o clasa de malus si va plati mai mult decat normal.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar trebui sa stii ca orice incident din care rezulta pagube, trebuie solutionat fie prin constatare amiabila, fie prin declaratie la postul de politie pe raza caruia a avut loc, in termen de 24 de ore.
Daca tu avariezi masina cuiva, sau cineva ti-o avariaza tie, apoi esti oprit de politie si intrebat ce e cu avaria respectiva, daca nu prezinti amiabila sau autorizatia de reparatie, ramai fara permis pe loc, si poti fi chiar bagat in cercetari. Asa ca vezi ce faci cu zgarietura aia, sa nu te lase fara permis.
Daca persoana respectiva accepta o suma de bani de la tine, fara amiabila sau declaratie la politie, putea ramane fara permis, sau puteati ramane amandoi fara permis.
Daca esti lovit sau lovesti pe cineva, nu faci nici un act dar persoana cealalta merge la politie si declara accidentul, dupa 24h (daca nu te prezinti si tu de bunavoie) esti cautat de politie, chemat sa dai declaratie, si lasat fara permis.
Despre asigurare ti s-a raspuns deja, se va scumpi, deci tatal tau va afla.
Nu scrie clar de ce, dar daca avea de exemplu clasa bonus B3, la asigurarea urmatoare (cam peste 12 luni) va avea B2 sau tot B3, in loc de B4.
E vorba de o scumpire cu 30%, in general, indiferent ca a fost o dauna de 300 de lei sau una de 100.000 lei.
Daca observa scumpirea si cere detalii, banuiesc ca asiguratorul ii va comunica exact ce dauna s-a achitat de pe polita lui.

| VladGU explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am facut amiabila, oricum am doar o zgarietura pe care am rezolvat-o, am primit deja raspuns, dar multumesc oricum

| Blueeyy a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu speria omul degeaba. Nu te opreste nimeni sa te intrebe de unde ai o zgarietura. Te opreste doar daca masina este intr-adevar avariata si se vede cu ochiul liber. O zgarietura se poate face si fara accident... de exemplu daca parchezi si o atingi de ceva. etc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Blueeyy):

Pe mine m-au oprit pentru zgârieturi pe bare, și m-au avertizat că pot rămâne fără permis din cauza lor. Vorbea foarte serios.
Și la itp se opreau mereu la zgârieturi, și vorbesc de simple linii albe, nu îndoituri sau rupturi.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dai vina pe gelozia iubitei