| bibi5961 a întrebat:

Buna TPU...stie cineva cat ar fi inmatriculatu unei masini cu motorul de 1.6-1.8 benzina sau 2.0 diesel in germania sau austria? as vrea sa o cumpar de acolo si apoi sa o inmatriculez, sa platesc taxele la ea + ce mai trebuie, toate pentru un an. daca stie cineva cat ar costa toate actele astea pentru un an, v-as fi recunoscator. va rog sa specificati care si cum e, va multumesc. dau si fundita celui mai bun raspuns :*

6 răspunsuri:
| Dragosalx a răspuns:

Ai idee cat costa asigurarea pentru o masina 1.8 sa zicem in vestul europei macarrolling on the floor)? pentru unu care are permisu de un an si varsta de 19-20 de ani, cam 2000 de euro pe anlaughing), visati avioanelaughing

| Dragosalx a răspuns:

Imi cer scuze daca te-am pus intr-o lumina nefavorabila! Acum vorbind la modul cel mai serios ca sa inscrii o masina in afara romaniei iti trebuie documente de sedere(buletin) organele competente trebuie sa iti treaca o adresa pe cartea de identitate a masinii certificat de inmatriculare pentru a avea unde sa trimita o amenda instiintare etc, acum nu stiu cum se procedeaza cu inmatriculatul in bulgaria... cert este ca politicienii nostri sau gandit si la cei care inmatriculeaza in bulagaria si am inteles ca cetatenii romani vor avea drept de circulatie 90 de zile cu numere straine, cu exceptia celor care au drept de sedere in tara respectiva, cetatenie dubla etc.Eu de exemplu locuiesc in it si mi-am completat datele masinii(ford focus 1.6 16v 101cp) pe un site de iti calculeaza pretul asigurarii si mi-a dat 3600 de euro, pentru ca este prima data cand intri in sistemul lor cu clase si pentru ca am sub 27 de ani si pentru ca nu am permisu de multi ani.Normal dupa 1 an de sedere cu acte in regula trebuie sa inmatriculezi masina aici, dar eu platesc 170 de lei rca in Ro, plus ca aici nu platesc Vinieta aprox 300 euro pe an.Deci concluzia cel mai ieftin iesi cu o masina pe benzina euro cat mai mare 4sau 5 pentru taxa mica, eu trebuie sa faca 4000km obligatoriu la 2 ani sa vin in tara sa-i fac itp si tot imi convine si tu care esti in tara vrei sa zici ca nu iti convine.

| bibi5961 explică:

In Germania sau austria, nu in Romania. oricum, mersi mult. astept alte raspunsuri

| bibi5961 explică:

Dar nu stiti cam cat ar costa un gram de bun simt pentru dragos? daca nu stii, sau ai chef de glume, cauta loc in alta parte, ca aici nu e loc de prostiile tale. multumesc!

| bibi5961 explică:

Merci de raspuns