| MKxty a întrebat:

Buna TPU.
Stie cineva cum obtin culoarea verde opal.Adica ce culori ar trebui sa combin.Asta este codul culorii G-73M.

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Verde deschis combinat cu câteva picaturi de culoare verde mai închis şi foarte puţin bleu, bineînţeles adaugi alb până ajungi la culoare dorită. Dar atenţie, culoarea pe care o ai trebuie să fie puţin mai închisă faţă de culoarea pe care o doreşti, asta deoarece culoarea de deschide la uscare.

| MKxty explică (pentru LPCTSTR):

Puteți să îmi spuneți și o propoziție va rog, fiindcă am incercat dar nu reușesc să ajung cu exactitate la acea culoare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru MKxty):

Presupun ca vrei sa varuiesti.
Jumatate si aproape un sfert pui, din totalult de culoare adaugata varului, culoare verde deschis, un sfert verde inchis iar dupa adaugi bleu(sau albastru inchis pentru o colorare mai rapida) pana atingi culoarea dorita.
Dar atentie, varuieste doar o suprafata mica, asteapta pana se usuca si dupa te decizi daca aceasta este culoarea dorita.

| MKxty explică (pentru LPCTSTR):

Ați tutea să îmi spuneți, pentru 10 litri de vopsea verde opal(G-73M) Cati litri de alb, verde deschis, verde închis, bleu sa pun. Am de vopsit pe metal. Va rog să îmi spuneți dacă știți!

| MKxty explică (pentru LPCTSTR):

Ați putea să îmi spuneți, de exemplu la 10 litri de culoare verde opal(G-73M) câți litri de alb, verde etc trebuie sa pun.
Am de vopsit pe metal apropo. Va rog să îmi răspundeți dacă știți!
Mulțumesc anticipat!

| LPCTSTR a răspuns (pentru MKxty):

Daca am inteles bine, totalul de vopsea este 10 litri.
Deci, cumperi vopsea verde deschis, cred eu ca 5l, sau una apropiata de cea dorita si adaugi verde inchis, cam 3-4l, dupa bleu sau albastru inchis 0, 5-1l.
Am aproximat insa nu am de unde sti, nu sunt in domeniu.

| MKxty explică (pentru LPCTSTR):

Mulțumesc

8 răspunsuri:
| MKxty explică:

Ați putea să îmi spuneți, pentru 10 litri de vopsea verde opal(G-73M) Cati litri de alb, verde deschis, verde închis, bleu sa pun. Am de vopsit pe metal. Va rog să îmi spuneți dacă știți!