| anonim_4396 a întrebat:

Bună,TPU,stie cineva dacă s-a aprobat legea prin care copiii de 16 pot obtine carnet categoria B și pot conduce?

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu s-a aprobat si nici nu o sa se aprobe, a fost doar un proiect de lege. Permisul il iei doar in momentul cand ai implinit 18 ani.

| Liviu a răspuns:

Da irinuca s-a aprobat insa e o problema micuta happy la 16 ani dai de permis pentru categoria B1 e o masina mai mica decat B, faci aceias legizlatie, aceias cursuri, numai ca o faci pe masina aia mai mica.Nu prea renteaza ca la 18 ani sa dai iar de permis, iar alta sala, iar alt traseu.Mai bine mai stai 2 ani si aia e. Daca chiar iti doresti de la 16 ani si ai bani(copii de bogatasi isi permit) iti dai seama ca poti sa o faci de la 16 ani, dai cred ca 15 milioane + ce mai cumperi ore, si asa mai departe vizita medicala etc..Noi oameni de rand nu prea ne da mana sa dam asa bani pe apa sambetei, nu vad rostu, 2 ani de zile. Oricum aia e o cutie de chibrituri nu prinde multa viteza, si sa numai vorbim ca daca trece un tir pe langa tine te cam trage dupa elhee hee la propriu ca o sa fie micuta masina si nu o sa cantareasca mult.E plastic mai dur

| Nemessys a răspuns:

Daca ai 16 ani poti conduce doar vehicule ce apartin categoriei b1. Poti cauta ce vehicule intra in acea categorie si daca vrei, iti poti lua. Apropo, sunt si modele de masini, deci poti conduce si dela 16 ani doar modelul ala de masini, care dupa parerea mea sunt doar niste,, petarde" care fac mult prea mult zgomot si devin enervante la un moment dat. Chiar nu recomand. Daca tot ai chef de condus, asteapta pana ai 17 ani si 9 luni, ca sa dai de permis cat B si apoi sa-ti iei orice masina doresti tu, o masina normala, nu ca alea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

B1,adica masini din alea electrice gen a lui Mr. Bean laughing

| Mihai99182 a răspuns:

Ne distrugem cu mainile noastre daca se aproba o astfel de lege, voi va dati seama cat de inconstienti sunt majoritatea la 16 ani, care se joaca need for speed si GTA. Oricum, nu o sa se aprobe in veci asa ceva, e destul A1.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai categoria B1 care îți permite să conduci glumele alea de Aixam și Microcar

Bula
| Bula a răspuns:

Nu se aprtoba, fiindca un minor nu raspunde pe deplin in fata legii.
Daca faci un accident cu victime, cine raspunde in locul tau?