| Czb_Gaby_1969 a întrebat:

Cine stie? ...am carnet cat B pentru a conduce o rulota am nevoie de

3 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Cat e

| Broadband a răspuns:

Reformulez :"Art. 53. - Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
(...)
CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizatanu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a întregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

vezi si tu unde te incadrezi

| Scintilla a răspuns:

Mai pe intelesul tau cu categoria B poti conduce doar o masina mica cu masa totala de maxim 3, 5 Tone si o remorca cu masa totala de maxim 750 kg, rulota nu cred ca se incadreaza, dar depinde de masa ei.