| anastan12345 a întrebat:

Bună, știe cineva dacă s-a aprobat legea burselor școlare din 2024?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursele scolare sunt prevazute in L.198/2023, va intra in vigoare pe 3 septembrie 2023, citez:
"ART. 108
  (1) Elevii de la cursurile cu frecvenţă de zi din învăţământul preuniversitar de stat obligatoriu beneficiază de burse. Cuantumul minim al burselor şi metodologia-cadru de acordare a burselor sunt aprobate prin ordin al ministrului educaţiei, la propunerea Consiliului Naţional pentru Finanţarea Învăţământului Preuniversitar, denumit în continuare CNFÎP.
  (2) Valoarea burselor poate fi suplimentată de către consiliile de administraţie a unităţilor de învăţământ în funcţie de:
  a) sume alocate de autorităţile administraţiei publice locale;
  b) alte venituri obţinute potrivit legii.
  (3) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pentru anul şcolar 2023-2024, cuantumul minim al burselor este stabilit după cum urmează:
  a) bursă de merit - 450 lei/lună;
  b) bursă socială - 300 lei/lună;
  c) bursă tehnologică - 300 lei/lună."
Inca nu a fost emis metodologia-cadru prevazuta de lege, cu detaliile necesare pentru acordare.

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Daca se aproba in varianta aia in care primesc primii 30% din fiecare clasa, indiferent de medii, e o mare porcarie. Asa vor ramane fara bursa elevi care au media generala peste 9.50, sa zicem, si e posibil sa primeasca unii care au media 7, sau si mai mica. Numai Ministerului Educatiei din Romania ii putea veni o astfel de idee imbecila.

| Frank51 a răspuns (pentru Holiday):

Nu pierde niciun elev bursa. Legea zice minim 30%, ca de obicei legi neclare tipic României, deci fiecare instituție va putea suplimenta și va lua bursa același număr de elevi ca și până acum, excepție fiind că vor lua și cei cu medii mai mici din școlile slabe, deci vor lua bursa mult mai mulți copii decât înainte.

| Hyperion7 a răspuns:

Din cate știu eu, abia pe 4 septembrie intra in vigoare

| anastan12345 explică (pentru Hyperion7):

Este vreo șansă să nu se aprobe?