| AndreasfromMetallicA a întrebat:

turbinele motoarelor pe benzina au o durata de exploatare mai mare decat cele de la diesel, in conditii optime de functionare? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Senpai666 a răspuns:

Turbinele la motoarele pe benzina sunt mai simple..deci mult mai fiabile.
La un diesel toata treaba o face turbina.
Turbinele pe diesel nu sunt mai "proaste" ca cele pe benzina. totul depinde de tine cat de repede strici turbina

3 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Turbinele sunt asemanatoare.Doar ca dieselul produce multa funingine care se depune si le mai infunda uneori.

| Celcareajuta a răspuns:

Motoarele pe benzina se uzeaza mai rapid ca cele pe diesel ---- trag o usoara concluzie (in necunostiinta exacta) ca si turbinele se uzeaza mai usor.

| ExprimareLibera a răspuns:

TEORETIC la benzinar turbina e mai fiabilă. La diesel turbina face toată treaba. Dacă ai grija sa nu o infunzi, totul e bine. Oricum la benzină nu ar trebui să se depună acel smog pe paleti ca la diesel.