| xDanyxDany a întrebat:

un vecin de al meu are un scuter de 49 cc stricat. De fapt e gripat motorul si vrea sa-si ia alt set motor si m-a intrebat daca poate pune un cilindru de capacitate mai mare, eu i-am zis ca da dar din ce am auzit si eu, eu am auzit ca daca are peretele cilindrului gros (are in jur de 5 mm, nu l-am masurat) se poate pune unul mai subtire si de aici rezulta o capacitate mai >mare este adevarat? Daca da, o sa mearga fara sa schimbe carburatorul?

Răspuns Câştigător
| Wenny10 a răspuns:

Pune-i frate set de 80cc, merge pe el de rupe. Nu trebuie sa schimbi carburatorul, daca este nevoie umblii la aer, vezi ca undeva pe carburator are un surub, il dai la maxim, si merge fara probleme cu set de 80. Ai grija cand montezi lantul de distributie pe pinion sa fie pe semn, ca nu iti porneste si distrugi si setul. Bft!

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ai spus cam multe prostii in afirmatia de mai sus.
Daca vrea capacitate mai mare sa puna un set motor mai mare, de 70 sau 80 cc.

| Arezki a răspuns:

Normal ca nu o sa meargă cu același carburanților deorce necesita combustibil mai mult. Dar daca vrea sa isi mărească capacitatea vindeca trebuie sa schimbe si ambelajul ( deoarece dupa 500 de km o sa audă o bătaie la motor )